EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Text: Jiří Havelka

21. 03. 2008

0 komentářů

Nemovitost za babku

 


 

Česká republika zažívá velký boom bytové výstavby. Odborníci odhadují, že minimálně pětina nových bytů je kupována drobnými investory jak se říká "na kšeft".

Znamená to, že vlastníci pronajímají byty se slušným ziskem (6 až 8 % ročně) a kromě toho počítají s dalším ziskem, až je budou prodávat.

Brzy však bude i další příležitost, jak mohou drobní investoři ukládat své úspory do realit. Ke startu se chystají pro ně speciálně určené realitní fondy.

Údajně mají mít tři výhody: Umožní investovat do realit i malé částky, o zakoupené nemovitosti se investor nemusí starat, půjde o bezpečnou a výnosnou investici.

Podívejme se, jak by vypadalo z hlediska těchto argumentů jen hrubé modelové porovnání soukromé investice a investice prostřednictvím realitního fondu.

REKLAMA

Jen několik tisíc bude pravděpodobně možné investovat do realitního fondu, stejně jako je běžné u ostatních otevřených podílových fondů. Vstupní investice bude zatížena poměrně vysokými poplatky (počítá se přibližně 5 %).

Fondy se tak budou bránit krátkodobým investicím, které jsou z jejich hlediska nevýhodné. Potřebují totiž čas na nákup a rozvinutí svého portfolia.

Ale pokud si budeme chtít za účelem generování výnosu soukromě koupit byt, dům, garážové stání nebo nebytový prostor, také nemusíme mít miliony.

Dnes je zcela běžné, že na takovou investici sdružují prostředky rodiny i přátelé, případně je možné si velmi snadno vzít hypoteční nebo jiný úvěr.

U úvěru je třeba počítat se vstupními náklady (schválení žádosti, odhad nemovitosti, pojištění), ale ty nedosahují 5 % z půjčené částky.

Zdroj: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *