EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Jiří Havelka

21. 03. 2008

0 komentářů

Obavy už jsou v ceně

 


 

Všichni kupují byty, ale Jakub s Klárou ten svůj právě prodali. Před pěti lety si koupili stometrový mezonet v pražských Vysočanech. Dali za něj 2,7 milionu korun. Zadlužili se a pořádně toho litovali.

Z balkonu zatékalo do obývacího pokoje a plovoucí podlaha vzala zasvé. Vyřídili první reklamaci, a byla tu druhá. Přišla zima a ze střešních oken začala odkapávat vysrážená vlhkost. Stěny zčernaly plísní.

Jen se podařilo přesvědčit developera, že je okna potřeba přesklít, aby lépe izolovala, přišla další pohroma. Ta se jmenovala léto. Slunce rozpálilo titanové plechy na střeše a z bytu se stala Sahara.

Tato závada se odstranit nedala. Jakub s Klárou chtěli jednat spolu s ostatními stejně postiženými vlastníky o vrácení části kupní ceny, aby si za to pořídili klimatizaci. Jenže na to už devepoler neslyšel. A tak se rozhodli bytu se zbavit. Řekli si, že nejvhodnější doba je právě teď, protože všichni kupují byty jak o závod.

Jakub s Klárou našli kupce rychle. I když mu řekli o titanové střeše, koupil od nich byt za 5 milionů. Jakub vyrovnal hypotéku a 4 miliony mu ještě zbyly.

REKLAMA

Teď si chce v klidu rok počkat. Je totiž přesvědčen, že ceny bytů jsou nafouknuté a po opadnutí současné hysterie o něco klesnou. Pak najde za své peníze mnohem kvalitnější a lepší byt než ten, který prodal.

Jakub a Klára využili obrovské vlny poptávky po bydlení, která panuje na realitním trhu v Praze už druhým rokem a v menším rozsahu i v některých dalších velkých městech.

Důvody jsou známé – levné hypotéky, hrozba zvýšení činží po deregulaci a vyšší DPH na stavební práce v bytové výstavbě od roku 2008. Důsledek je také známý – ceny bytů rostou o 10 až 15 % ročně.

Kde je poptávka, tam je nabídka. V současné době se staví 163 tisíc nových bytových jednotek a developeři se je snaží dokončit a prodat co nejdřív, než opadne strach. Nebýt zahraničních dělníků, těžko by to české firmy zvládaly.

REKLAMA

Jenže jak říká jedno české přísloví: Práce kvapná, málo platná. Někdy za vysoké ceny nedostáváme vysokou kvalitu. Asi jako ten, kdo koupil byt od Jakuba a Kláry.

Zdroj: Investujeme.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *