Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Obří developerský projekt na Václavském náměstí nebude realizován

Problémy irské ekonomiky se začínají projevovat i v ČR – irští investoři couvají od svých projektů. Mezi nerealizované záměry se pravděpodobně zařadí také plán přestavbu celého bloku domů mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, uvádí deník E15.

Investor projektu na Václavském náměstí – společnost Welwyn Company – podle zpráv E15 již oslovuje ostatní developerské společnosti s nabídkou odprodeje nemovitostí. Důvodem k odstoupení od původního záměru jsou údajně potíže mateřské společnosti Ballymore, která má řadu problémů s dokončením rozestavěných projektů na britských ostrovech, a kterou finacovaly potápějící se Anglo Irisk Bank i Bank of Ireland. Čistý dluh firmy Ballymore International dosáhl podle listu Irish Times 885 milionů eur už ke konci loňského roku.

Další společností s irskými kořeny, která tlumí své aktivity v ČR je společnost, která plánovala přestavět 24hektarové území bývalé Waltrovky v Praze 5. Projekt, který počítá s výstavbou kancelářského komplexu a rezidenční čtvrti, zamrzl a Red group hledá po trhu kupce alespoň pro části území či strategického partnera.

Třetím velkým irským developerem v ČR skupina Avestus Real Estate, která se rovněž netajila svými velkými plány. Z naplánovaných sedmi projektů v tuzemsku však zatím došlo na výstavbu prvních etap, a to pouze ve dvou případech. Avestus dokončil část pražského rezidenčního projektu Modřanský háj a chystá pokračování kancelářského centra Explora v Praze 5.

Setrvání irských developerů na českém trhu bude nyní záviset na dostupnosti zdrojů financování„Pokud stojí za developerem výlučně irský kapitál a irské banky, může teď narážet na potíže,“ potvrdila tuto domněnku pro E15 ředitelka tuzemské pobočky mezinárodní poradenské společnosti Knight Frank Zdeňka Klapalová.

Zdroj: E15

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *