Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Patří vám ještě váš byt?

Nemovitost není houska na krámě. Při jejím nákupu nebo prodeji je třeba zachovávat opatrnost.

Kupní smlouva musí jasně vymezit nejen co, komu a za kolik se prodává, ale také například, jakým způsobem bude nemovitost zaplacena.

"Rozhodně bych nepřistupoval na dohodu, podle které kupující zaplatí plnou cenu za nemovitost prodávajícímu po podání žádosti na katastr nemovitostí," říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

Podle něj by měl kupující trvat na tom, že nemovitost zaplatí, až bude transakce v katastru ukončena a dostane vyrozumění, že se stal novým vlastníkem.

Kdyby katastr jeho vlastnické právo z nějakého důvodu nezapsal, může být vymáhání peněz od prodávajícího problematické.

Není neobvyklé, že prodávající na peníze spěchá. Je ovšem více než rozumné dohodnout, že peníze za koupi bytu či jiné nemovitosti skončí v úschově třetí osoby – notáře, advokáta, realitní kanceláře.

Ale pozor, jen notáři a advokáti mají ze zákona povinné pojištění odpovědnosti, což do jisté míry kryje peníze uložené k nim klienty. Realitní kanceláře takové pojistky mít nemusejí.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Patří vám ještě váš byt?”

 1. tajne napsal:

  družstvo
  rád bych vědád bych věděl, kolik stojí samotný přepis z děl, kolik stojí samotný přepis z družstva na vlastníka

 2. Doc. Ing. Libor Schvarz, CSc. napsal:

  je to jednoduché
  To vám mohu vyspecifikovat naprosto přesně, činí to 12 682,50 Kč.

 3. bealaxicht napsal:

  🙂
  Dobry den,chtela jsem se zeptat,chceme s pritelem zakoupit druzstevni byt v hodnote cca 1 600 000 Kc ve smlouve predchoziho majitele je kouzelna veticka,ze po 8 letech muze byt uskutecnen prevod do osobniho vlastnictvi. Pocitam s tim,ze budeme muset proverit ucetnictvi druzstva,ale chtela jsem se zeptat,kde se dozvim prevodni cenu.Z jake castky vetsinou druzstva vychazi. Nerada bych ted zaplatila 1 600 000 Kc a pak aby po me nechtely dalsi 1 000 000. Predem vam za odpoved dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *