Středa 22. listopadu. Svátek má Cecílie.

Počet investorů do nemovitostí klesl o 90 %

Kvůli finanční krizi se za poslední rok propadl počet investorů do komerčních nemovitostí v ČR a střední Evropě až o 90 procent.

Za prvních devět měsíců bylo v ČR uzavřeno 15 obchodů v hodnotě 851 milionů eur, což je meziroční pokles o 64 %. Podle odborníků z poradenské společnosti King Sturge je hlavní příčinou nedostatek finančních prostředků způsobené omezením působení bank na realitním trhu. Zlepšení je v dohlednu až ve druhé půlce příštího roku. i toto oživení však nebude nijak výrazné

"Nynější situaci na českém trhu lze porovnat se situací ve Velké Británii na počátku 90. let, kdy se tamější realitní trh v důsledku nedostatku likvidity víceméně zastavil. K obnově došlo poté, co banky začaly znovu půjčovat peníze," říká ředitel tuzemské pobočky King Sturge Angus Wade. "Podle mého názoru bude možné pozorovat první známky oživení českého realitního trhu v polovině roku 2009, k celkovému zlepšení situace by mělo dojít v roce 2010," dodal.

Na trhu zůstalo pouze několik investorů, jako jsou fondy DEGI, SEB Immobilien, DEKA nebo Generali Lend-Lease. Jsou navíc velice opatrní, nechtějí podstupovat žádné riziko a nakupují pouze nejkvalitnější nemovitosti.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *