Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Podle architektů je budování zelených střech ve městech nutností

Budovat ve městech zelené střechy, které v létě jednak pomáhají snižovat teplotu rozpálených ulic a jednak zadržují dešťovou vodu, jsou v dnešní době nutností. Shodli se na tom architekti na diskuzi Zelené ostrovy. V Praze by měla vzniknout nová skupina, která by měla vymyslet metodiku k této problematice. 

Podle vedoucího kanceláře IPR Jana Richtera by měl vzniknout v Praze nový tým odborníků (krajinářů, urbanistů), který by se měl zabývat metodikou vylepšení situace zeleně v Pražských ulicích. „Je to palčivý problém. V Praze je hodně správců a jejich práce není koordinovaná. Pracovní skupina bude řešit i nové technologie, aby stromy dokázaly v ulicích města prosperovat,“ řekl Jan Richtr.

Podle architektů k vylepšování městského mikroklimatu přispívají i takzvané vegetační střechy, přestože je k nim veřejnost z rozličných důvodů nakloněna spíše nepříznivě. „Letošní rok definitivně ukázal, že zelené střechy, které my architekti prosazujeme již desetiletí, nejsou žádným módním nesmyslem, ale že jde skutečně o přežití. Tepelné ostrovy, které města vytvářejí, mohou zahubit kulturu, která v nich žije,“ uvedl ČTK předseda České komory architektů Jan Kasl.

Zelené střechy by mohly být způsobem jak snížit teplotu přes léto ve městech až o několik stupňů. Přitahují návštěvníky a i potenciální investory. V tom se shodli architekti na diskuzi Zelené ostrovy, ale neshodli se na názoru, jestli by jejich budování mělo být povinné.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *