EUR 25.425

USD 23.314

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.425

USD 23.314

Text: Jiří Havelka

25. 03. 2009

0 komentářů

Poptávka klesá také po horském bydlení

 


 

Výstavba rekreačních a rezidenčních projektů v horských střediscích v posledních letech zaznamenala dynamický růst. V minulém roce se ale také v tomto sektoru bydlení poptávka výrazně snížila a ceny zastavily svůj růst.

Může za to nejen zhoršující se ekonomická situace, ale také skutečnost, že mnoho potenciálních investorů dá přednost před rekreačním bydlením, které se dá odložit, rezidenčnímu bydlení, které se většinou odkládat nedá.

Co se týká rekreačních nemovitostí na horách, dávali lidé v posledních letech přednost novým bytovým domům před chatami či chalupami. Ty jsou totiž obvykle dražší a náročnější na provoz a údržbu,“ říká Jiří Reeh, ředitel královéhradecké kanceláře realitní skupiny Bonus Group, a dodává: „Oproti zimnímu období minulého roku prodeje rekreačních nemovitostí výrazně poklesly, a to v závislosti na lokalitě až o 60 %. Část potenciálních klientů odradila hospodářská situace a od koupě rekreačního bydlení pro tuto chvíli upustili, protože chtějí mít peníze k dispozici pro své aktuální potřeby a nechtějí se nyní dlouhodobě zavazovat ke splácení hypotéky. Druhá část kupců, kteří mají potřebnou hotovost, v současné době vyčkává, zda ceny rekreačních nemovitostí neklesnou.

Podobná situace vládne také na trhu rekreačního bydlení na Slovensku, kde kromě nepříznivé ekonomické situaci domácích klientů svou roli sehrává také posilování eura a s tím spojeno zdražování pro zahraniční zájemce.

Opačná situace pak vládne v rakouských i švýcarských Alpách, kde sektor rekreačních nemovitostí v posledním roce zaznamenal nárůst cen o 5 %.

REKLAMA

Zdroj: Stavební fórum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *