Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Poptávka klesá také po horském bydlení

Po dynamickém rozvoji v minulých letech dochází k ochlazení poptávky také v sektoru rekreačního a rezidenčního horského bydlení.

Výstavba rekreačních a rezidenčních projektů v horských střediscích v posledních letech zaznamenala dynamický růst. V minulém roce se ale také v tomto sektoru bydlení poptávka výrazně snížila a ceny zastavily svůj růst.

Může za to nejen zhoršující se ekonomická situace, ale také skutečnost, že mnoho potenciálních investorů dá přednost před rekreačním bydlením, které se dá odložit, rezidenčnímu bydlení, které se většinou odkládat nedá.

Co se týká rekreačních nemovitostí na horách, dávali lidé v posledních letech přednost novým bytovým domům před chatami či chalupami. Ty jsou totiž obvykle dražší a náročnější na provoz a údržbu,“ říká Jiří Reeh, ředitel královéhradecké kanceláře realitní skupiny Bonus Group, a dodává: „Oproti zimnímu období minulého roku prodeje rekreačních nemovitostí výrazně poklesly, a to v závislosti na lokalitě až o 60 %. Část potenciálních klientů odradila hospodářská situace a od koupě rekreačního bydlení pro tuto chvíli upustili, protože chtějí mít peníze k dispozici pro své aktuální potřeby a nechtějí se nyní dlouhodobě zavazovat ke splácení hypotéky. Druhá část kupců, kteří mají potřebnou hotovost, v současné době vyčkává, zda ceny rekreačních nemovitostí neklesnou.

Podobná situace vládne také na trhu rekreačního bydlení na Slovensku, kde kromě nepříznivé ekonomické situaci domácích klientů svou roli sehrává také posilování eura a s tím spojeno zdražování pro zahraniční zájemce.

Opačná situace pak vládne v rakouských i švýcarských Alpách, kde sektor rekreačních nemovitostí v posledním roce zaznamenal nárůst cen o 5 %.

Zdroj: Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *