Pondělí 27. května. Svátek má Valdemar.

Poslanci odsouhlasili změny ve stavebním spoření

Poslanecká sněmovna schválila ve zkráceném jednání vládní novelu, která snižuje státní podporu ke stavebnímu spoření. Nyní bude o změnách ve stavebním spoření jednat Senát.

Podle odsouhlasených změn by se měla státní podpora připsaná v příštím roce za letošní rok zdaňovat sazbou 50 %. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 na 10 % ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela také zdaňuje výnosy ze stavebního spoření. Omezení podpory stavebního spoření je součástí úsporných vládních opatření. Podle vlády už spoření neplní původní účel a předloha státu přinese řádově miliardy korun úspor. Opoziční ČSSD ale pokládá některá ustanovení předlohy za retroaktivní, a pokud budou platit, chce se obrátit na Ústavní soud. Ministerstvo financí tvrdí, že novela je v souladu s právem.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že jde jen o změny parametrů, novou novelu o stavebním spoření hodlá předložit příští rok. „Měli bychom prodiskutovat koncept, má-li existovat jeho účelové zaměření, zda má být poskytováno jen stavebními spořitelnami,“ řekl.

Zdroj: Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *