Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Průmysl v prosinci zpomalil, stavebnictví se dařilo díky počasí a DPH

Průmyslová produkce v prosinci meziměsíčně po sezónním očištění klesla o 0,8 %. Meziročně tak zpomalila tempo růstu na pouhé 2 %. Oproti tomu stavebnictví rostlo meziměsíčně o 5,5 % a meziročně dokonce o 14,6 % (komentář GE Money Bank).

Průmysl byl v prosinci stejně jako v celém roce 2011 tažen hlavně výrobou aut, strojů a zařízení. Nedařilo se výrobě počítačů, elektrických a optických zařízení a výrobě energií. V celém roce 2011 rostl průmysl oproti roku 2010 o 6,9 %. Budoucnost průmyslové produkce nevypadá nijak růžově, jak naznačuje meziroční pokles nových zakázek o 1,2 %. Nejvíce se na poklesu podepsaly domácí zakázky, naopak zakázky ze zahraničí nadále rostou. Potvrzuje se tak, že domácí ekonomika je stále velmi závislá na tom, co se děje v Evropě.

Stavebnictví zažilo v prosinci boom, který ale můžeme přičítat dvěma faktorům. Jednak bylo v prosinci příznivé klima a stavebníci tak mohli pokračovat v rozpracovaných stavbách bez jakéhokoliv omezení. Vedle toho byl prosinec 2011 posledním měsícem, kdy se stavělo za desetiprocentní DPH, což pravděpodobně způsobilo urychlení prací na konci roku a tím uměle navýšilo stavební produkci. Rozhodujícím faktorem pro budoucí vývoj ve stavebnictví jsou nová stavební povolení, kterých bylo v prosinci vydáno o 0,8 % méně. Jejich orientační hodnota však klesla podstatněji – více než o čtvrtinu. Stavební povolení se stejně jako v celém loňském roce vydávaly spíše na malé stavby a rekonstrukce. Velký vliv na tento údaj mají úspory vlády, zejména zastavení či zpomalení velkých staveb, jako jsou silnice, dálnice, mosty a železnice.

V roce 2012 nelze očekávat žádné zázraky. Průmyslová produkce s největší pravděpodobností poroste jen velmi mírným tempem a stavebnictví se bude potýkat s nedostatkem velkých staveb. Tyto dva sektory proto příliš nepomůžou ekonomickému růstu a budou jej spíše omezovat.

Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *