Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

První dům na světě postavený pomocí 3D tiskárny

01.07.2015

Kde jinde než v Dubaji by se mohl zrodit takovýto projekt. Malá kancelářská budova bude prvním domem na světě postaveným za použití 3D tiskárny. Novou technologií, která se prozatím ve stavebnictví moc nevyužívá hodlají stavitelé snížit náklady a ušetřit čas. Projekt vznikl spoluprací Dubaje a čínské firmy Winsun, která je průkopníkem použití 3D tisku pro stavbu domů.

Město Dubaj ve Spojených arabských emirátech plánuje jako první na světě postavit malou kancelářskou budovu za použití 3D tiskárny. Nová technologie by měla snížit náklady a ušetřit čas, uvedla agentura Reuters.

Při trojrozměrném tisku se používají tiskárny, které dokážou vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Tento způsob se začíná uplatňovat ve zpracovatelském průmyslu po celém světě, ale ve stavebnictví se doposud využíval jen velmi málo.

Jednopatrový prototyp budovy v Dubaji bude mít podlahovou plochu zhruba 185 metrů čtverečních. Budova bude tištěna vrstvu po vrstvě za pomoci tiskárny vysoké 20 stop (6,1 metru). Tyto vrstvy by pak měly být smontovány na místě během několika týdnů. Pomocí 3D tiskárny má být vytvořen také nábytek a konstrukční prvky. Jako materiál bude použit železobeton, sádra vyztužená skelnými vlákny a plast.

Projekt vznikl spoluprací Dubaje a čínské firmy Winsun, která byla pionýrem při použití 3D tiskáren pro stavbu domů. Podle studií by nová technologie mohla snížit dobu výstavby o 50 až 70 procent a náklady na práci o 50 až 80 procent.

Zdroj: Hospodářské noviny

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “První dům na světě postavený pomocí 3D tiskárny”

  1. dum z 3D tiskárny napsal:

    Dum z 3D tiskárny
    Dobrý den, Zaujal mne článek domu z 3D tiskárny. Mužete mi zaslat více informací než je uvedeno v článku? Jestli je možné v ČR stavět domy nejsou problémy s povolením domu na vlastním pozemku atd. Je možné získat tel. kontakt? Co všechno obsahuje cena když je tak nízká? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *