Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Radnice budou zvyšovat daň z nemovitostí průměrně dvoj až trojnásobně

Radnice v řadě měst využijí zákonné možnosti ke zvýšení svých příjmů prostřednictvím zvýšení daně z pozemků a staveb. Někde to bude až pětinásobně, někde vůbec.

Maximálně budou moci radnice zvýšit daně na pětinásobek současné hodnoty, většinou však dojde ke zvýšení daně na dvojnásobek, nebo trojnásobek. V největších městech, jako jsou Praha, Brno, Ostrava nebo Plzeň zůstane daň z nemovitostí nezměněná. V těchto městech jsou daně, počítané s koeficientem podle počtu obyvatel, již tak vyšší, než jinde.

V Libereckém kraji se bude zvyšovat daň ve zhruba polovině z 39 měst, v ostatních zůstane stejná. Většinou dojde ke zvýšení daně na dvojnásobek, výjimkou je obec Chrastava, kde se plánuje zvýšit daň na pětinásobek, čímž by dosáhla stejné úrovně, jako ve stotisícovém Liberci.

Na jihu Moravy se nebude zvyšovat daň prakticky nikde, v Moravskoslezském kraji je výjimkou Havířov na Karvinsku, kde majitelé staveb a pozemků zaplatí trojnásobně vyšší daň. Až 3,5krát více budou platit také vlastníci nemovitostí v Opavě.

V Karlovarském kraji zvedne většina měst daň na dvojnásobek, v řádu stokorun zaplatí navíc v jižních Čechách, v hradeckém kraji se zvýšila daň trojnásobně právě v Hradci Králové. Zvyšovat daně se budou většinou v Pardubickém kraji. Ve Zlínském kraji většina měst zvyšovat daň něbude, někde budou jednat, ale maximálně o dvojnásobném zvýšení. Také v Plzeňském či Ústeckém kraji by nemělo dojít k maximálnímu zvyšování.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *