EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Text: Jiří Havelka

20. 10. 2008

0 komentářů

Sekyra Group přehodnocuje své plány

 


 

"Uvažujeme o minoritním partnerovi na úrovni holdingu Sekyra Group Real Estate, zhruba s podílem do 25 procent," řekl deníku Sekyra, který zatím většinu akcií skupiny sám kontroluje. Menší akciové podíly mají členové nového manažerského týmu, kteří do společnosti přišli loni.

Vstup partnera by měl být dovršen během příštího roku. Už nyní projevilo o akcie zájem několik investorů hlavně ze zahraničí. "Zájem bych čekal opravdu značný, skupina má řadu velice perspektivních projektů," řekl analytik pro nemovitostní trh ze společnosti CB Richard Ellis Jan Lovětínský.

Podle HN z firmy odešla Česká spořitelna – Sekyrův dlouholetý finanční partner, která tu držela téměř čtvrtinu akcií. "Prodali jsme podíl panu Sekyrovi, odchod byl dlouhodobě plánovaný. Nemáme tím pádem už ve skupině Sekyra žádnou kapitálovou účast," řekl Kamil Kosman z České spořitelny.

Sekyra Group chystá několik prestižních projektů v Praze – například stavbu nových městských čtvrtí na pozemcích kolem žižkovského a smíchovského nádraží či zástavbu Rohanského ostrova. Jde o projekty za desítky miliard korun. Plány Sekyrovi ale komplikuje úvěrová krize. Jeho skupina, stejně jako ostatní developerské firmy v zemi, čelí zhoršenému přístupu k finančním zdrojům, píšou HN.

"Některé úvěry jsou dražší, někde chce banka více vlastního kapitálu, při jednání o úvěru je podmínkou vyšší podíl předem prodaných bytů," uvedl Sekyra. "Nebudeme se zabývat projekty, které mají méně než 100 bytů. Naší prioritou jsou velká rozvojová území a velké projekty nad 500 milionů korun," uvedl.

REKLAMA

Některé projekty budou na prodej. "Jednotlivé projekty vyhodnocujeme, ještě nemáme jasno, které nabídneme k prodeji," řekl Sekyra. Sekyra Group také zrušila plány stavět na Ukrajině, v Rusku či na Balkáně. Rozpustila tým manažerů pro tyto trhy, v zahraničí spoléhá už jen na Slovensko, kde staví obchodně kancelářský komplex Cubicon v Bratislavě.

Na domácím developerském trhu se podle listu schyluje ke změnám, vyvolaným úvěrovou krizí. Podobně jako Sekyra bojují s omezenými finančními zdroji i další developeři. Úvahy o odchodu z některých projektů nedávno HN potvrdil viceprezident ECM Kamil Ziegler. Také tato společnost hledá partnery, kteří by jí pomohli nést finanční zátěž, zatím je však chce přibírat jen do jednotlivých projektů. CTP Invest ještě loni počítal se vstupem na burzu, teď tyto plány nepřicházejí v úvahu. Prodeje některých budov plánuje i Orco, napsaly Hospodářské noviny.

Zdroj: Hospodářské noviny, ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *