Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Skanska: Banky začínají snižovat odhadní ceny nemovitostí

26.01.2009

Podle Petra Fanty, ředitele společnosti Skanska CZ, začínají české hypoteční banky snižovat odhadní ceny nemovitostí sloužících jak zástava úvěru. Ceny nemovitostí v některých lokalitách podle jeho názoru mohou propadnout o 5 – 10 %.

"V důsledku snižování odhadních cen nemovitostí je evidentní snižování počtu klientů, kteří můžou hypotéky získat, a tím i propad poptávky po novém bydlení," říká Petr Fanta, generální ředitel Skanska CZ. "Říkat dnes, co bude s bytovým developmentem, je věštěním z křišťálové koule," doplnil Fanta.

Banky podle informací Skansky nyní po developerech obecně požadují jako podmínku financování projektů až 50 procent vlastních zdrojů (dříve často stačila jen desetina), a zároveň také vyžadují větší počet bytů prodaných předem. "Jestliže dříve developerovi stačilo předem prodat deset procent bytů, nyní jich musí na trhu udat až třetinu. Pro malé developery to začíná být kritické,"  říká Petr Fanta.  

Developerské firmy podle Petra Fanty aktuálně zažívají pokles poptávky po novém bydlení o 25 až 30 procent. Z trhu prý téměř zmizely spekulativní nákupy. Ceny bytů však podle Petra Fanty i přes stagnaci trhu plošně neklesnou, na druhou stranu ale nevylučuje, že v některých místech se může cena propadnout o 5 – 10 %.

"Čekám stagnaci, rozhodně ne růst, ale také ne recesi," odhadl ředitel Skansky CZ další vývoj tuzemského trhu s byty. Pro developerské firmy by prý bylo lepší vůbec nestavět než srazit ceny například o třetinu

Zdroj: Skanska, ČTK 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Skanska: Banky začínají snižovat odhadní ceny nemovitostí”

  1. pikola napsal:

    To je rozumne
    Jo jo. Radsi nejist, nez kupovat predrazene jidlo.
    Staejne budou muset jit developeri scenamapodstatne dolu, je to videt v cele Evrope.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *