Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Sněmovní výbor doporučil schválit novelu o bydlení

Sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj doporučil poslancům schválit vládní novelu občanského zákoníku, která upravuje jeho část týkající se bydlení. Jde zejména o postup určení nájemného po ukončení deregulace.

 
Předloha předpokládá, že pokud se po ukončení regulace pronajímatel s nájemníkem nedohodnou na výši nájemného, budou se moci obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém. Ministerstvo pro místní rozvoj chystá jako vodítko cenovou mapu. 
 
Novela také omezí přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka. Nově to budou pouze dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení. Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 75 let a nezletilé. Sněmovní výbor navrhuje, aby byl věk snížen na 70 let.

Vládní předloha dále mimo jiné stanoví nájemci povinnost hlásit počet lidí v bytě a více údajů o nich. Pronajímatel by měl právo požadovat, aby v bytě žil jen počet osob přiměřený jeho velikosti. Zrušeny by prakticky byly služební byty.

Zdroj:
Sreality.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *