Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Stát chce pomoci chudým lidem s placením nájmu

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá podle dnešních Hospodářských novin návrh, podle něhož by stát pomáhal s placením tržního nájmu některým chudým lidem. Zároveň chce prodloužit deregulaci nájemného až do roku 2012.

Podle návrhu by měli sociálně slabí lidé platit tržní nájem jen do určité výše a zbytek by majitelům doplatil stát. "Plošné vyplácení sociálních příspěvků na bydlení v době prudkých výkyvů nájemného nezajistí pomoc těm nejpotřebnějším. Připravujeme proto nový nástroj, jak lidi motivovat a zároveň jim zajistit důstojné bydlení do doby, než budou schopni platit si nájem sami," řekl HN ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš.

Majitelé domů, v nichž by bydleli sociálně slabší lidé, by se museli dopředu dohodnout se státem na výši nájmu, kterou by určil stát. Pomoc by směřovala jen do určitých konkrétních měst a stát by rovněž určil, kdo a do jaké výše má na příspěvek nárok.

Opatření by mělo být pouze dočasné, dokud se nevyrovná situace mezi tržním a deregulovaným nájemným. Vláda zatím přesnou podobu návrhu nezveřejnila, protože nejprve musí tuto podporu sama odsouhlasit a pak ministerstvo stanoví, kdo bude příspěvek pobírat.

Ministerstvo také počítá s prodloužením deregulace nájemného až do roku 2012 namísto původně stanoveného roku 2010. Podle poslanců je to prý kvůli tomu, že nájemné roste výrazněji, než se původně předpokládalo. V roce 2010 by se nájemné ve vybraných městech zvyšovalo o 26 %, v roce 2011 o 8,1 % a v roce 2012 o 8,6 %.

Zdroj: ČTK, Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *