Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Stát dluží stavbařům stovky milionů

Podle plánu na pomoc ekonomice v krizi mělo být na dopravní stavby vynaloženo letos o 2,6 miliardy korun víc, než loni. Ve skutečnosti to bude nejspíš mnohem méně.

K rozhýbání stavebního trhu měl dát letos stát na dopravní stavby 45 miliard korun, nakonec to bude o 8,5 miliardy méně. „Snažíme se sice ještě vyjednat vyšší státní dotaci a urychlit čerpání peněz z evropských fondů, ale zda se to podaří, není jisté," řekl HN náměstek SFDI Tomáš Čoček.

Více peněz mělo být na řešení krize, právě krize ale může za to, že peněz je méně. Chybějící peníze od dopravců chybějí i státním investorům, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty. "Naše dluhy vůči dodavatelům po lhůtě splatnosti činí zhruba 800 milionů korun. Našimi největšími věřiteli jsou firmy Skanska DS a ODS Dopravní stavby Ostrava," říká náměstek ŘSD Pavel Hartig. Dvou jmenovaným firmám stát dluží přes půl miliardy.

Podle Hartiga jsou ŘSD omezovány možnostmi Státního fondu dopravní infrastruktury, na druhé straně se ale do velkých problémů dostávají stavební firmy. Stát některým dluží i půl roku a ty pak dluží svým dodavatelům, kteří se tak rovněž dostávají do problémů. Kvůli nekázni státu, který o řešení krize bohužel jen mluví, tak přibývá počet insolventních řízení na velké stavební firmy.

Zdroj: Hospodářské noviny

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *