Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Stavební produkce v ČR narostla v listopadu o 7,8 %

Stavební produkce v listopadu ve stálých cenách vzrostla o 7,8 %. Na dobrém výsledku se podepsalo především příznivé počasí v listopadu. Z pohledu 12 měsíčního průměru
stavebnictví stále klesá o 2,7 %.

Stavební produkce v říjnu rostla o pouhou jednu desetinu procenta a v listopadu ve stálých cenách vzrostla o 7,8 %. K meziročnímu růstu stavební produkce nejvíce přispělo inženýrské stavitelství (příspěvek +5,6 p. b., růst o 16,3 %). Také produkce pozemního stavitelství po 13 měsících vzrostla (příspěvek +2,2 p. b., růst o 3,4 %).

 "Tento růst spíš než s dobrou výkonností stavebnictví nebo s oživením realitního trhu souvisí s dobrým listopadovým počasím. Toto mimořádně teplé počasí prostě technicky umožnilo vykonávat venkovní stavební práce. Ovšem co stihli stavbaří v listopadu, to již nebudou muset dělat v prosinci či lednu," říká k čerstvým statistikám Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance. "Kvůli výkyvům počasí má malý smysl hledět na měsíční data. Lepší obrázek nám dá pohled na dlouhodobější průměry," dodává Šichtařová. 

Z pohledu 12 měsíčního průměru stavebnictví stále klesá o 2,7 %, ovšem jeho pozice se již zlepšuje.

Zdroj: ČSÚ, Next Finace

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *