Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

Stavební výroba v ČR stále v útlumu. Na trhu je více než půl milionu neobývaných bytů

Podle statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ) klesla stavební výroba v prvním pololetí roku o 4,8 %. Výstavba bytů zpomalila během druhého čtvrtletí dokonce o pětinu. Podle ČSÚ je v současnosti v ČR více než 10 % bytového fondu neobýváno.

Stavební výroba podle statistik ČSÚ klesla v České republice za první pololetí 2009 meziročně o 4,8 %. Pozemní stavitelství se propadlo až o 11,7 %. Inženýrské stavby ale naopak rostly o 16,4 %. Počet stavebních povolení se za pololetí snížil o 7,7 %. Orientační hodnota stavebních povolení byla od ledna do června meziročně menší o 4,9 %. 

Spolu s údaji o vývoji stavební výroby ČSÚ informoval o vývoji výstavby nových bytů za druhé čtvrtletí. Celkem bylo v tomto období zahájena výstavba 9736 bytů, což bylo meziročně o 21,2 % méně. Nejvíce bylo zahájeno bytů v rodinných domech, jejich počet však meziročně klesl o 20 %, výstavba bytových domů se snížila o 27,1 %. Celková hodnota nově uzavřených stavebních zakázek meziročně klesla o téměř pětinu na 49,6 mld. Kč. Průměrná podlahová plocha jednoho zahájeného bytu v nové bytové výstavbě byla 127,7 m2 s orientační hodnotou 21 600 Kč za metr čtvereční.

Ve druhém čtvrtletí bylo dokončeno 7770 bytů, meziročně o 5,6 % více. Bytových domů bylo dokončeno 2986, meziročně o 39,9 % více. "Vyšší počet dokončených bytů považuji za odraz situace, v níž se stavitelé soustředí na dostavbu rozestavěných projektů, přičemž nové už ale nezahajují," uvedl Josef Valášek, vrchní ředitel sekce produkčních statistik z ČSÚ. Developerské firmy jsou podle něho ve vážných problémech.

V České republice je podle ČSÚ přibližně více než půl milionu neobývaných bytů. To je více než 10 % bytového fondu. Přesná čísla o tuzemských bytech ale budou k dispozici až po sčítání lidu, domů a bytů, které se uskuteční v roce 2011.

Zdroj: Český statistický úřad, Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *