Středa 28. října. Je Státní Svátek

Stavebnictví i v dubnu rostlo. Důvodem byl ale především vyšší počet pracovních dnů

Stavebnictví v dubnu meziročně vzrostlo o 2 %. Po po vyloučení vlivu pracovních dní by však kleslo o 0,8 %. Celková stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v dubnu meziměsíčně reálně o 0,1 % nižší.

Stavební výroba v České republice zaznamenala v dubnu díky dvěma pracovním dnům navíc meziroční růst o 2 %. Po jejich očištění se však tento drobný nárůst promění v 0,8% pokles. K poklesu došlo i v porovnání s předchozím měsícem.

"Zpomalování růstu bylo možné čekat na základě loňského klesajícího objemu zakázek. Éra hektické výstavby průmyslových objektů pomalu končí a projekty nebytových multifunkčních center se možná začnou zpožďovat v důsledku nejistých ekonomických vyhlídek v Evropě," říká k vývoji  Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Jeho slova potvrzují i zveřejněné hospodářské výsledky developerských společností. Na negativním vývoji ve stavebnictví se kromě lokálních vlivů podepisuje také celosvětový pokles cen nemovitostí a stagnace nových zakázek, především kancelářských budov a průmyslových a zábavních parků.

Stavební úřady povolily výstavbu 3 571 bytů, což bylo o 12,7 % více než v dubnu 2007. Z toho novou výstavbou vznikne 3 027 bytů a změnou dokončených staveb 544 bytů. Orientační hodnota nově povolených bytů v bytových domech byla 7,7 mld. Kč. Průměrná podlahová plocha u nové bytové výstavby byla 131,9 m2 s orientační hodnotou 18,1 tis. Kč za 1m2.

Zdroj: ČSÚ, iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *