Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Tempo zdražování hypoték se konečně zpomalilo

Podle posledních dat z hypotečního trhu, zachycených ukazatelem Hypoindex, vzrostla v průběhu listopadu průměrná úroková sazba hypoték o 0,04 %, přičemž u pětiletých fixací se jednalo o růst pouhých 0,02 %.

Průměrná výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů odráží vývoj hlavních úrokových sazeb vyhlašovaných Českou národní bankou. Na konci září ani října ČNB sazby neměnila, proto také došlo k uklidnění na trhu hypoték. Vývoj průměrné úrokové sazby zobrazuje FINCENTRUM HYPOINDEX. Na konci listopadu však centrální banka přikročila k dalšímu navýšení repo sazby a úrokové sazby úvěrů opět rostly. Toto se projeví zpětně v prosincovém grafu.

Poslední hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU činí 5,28 %, což odpovídá situaci naposledy z května roku 2003. Historicky nejnižší (od roku 1996) byla dvoutýdenní repo sazba ČNB v období od května do října roku 2005, kdy činila pouhých 1,75 %, aktuální hodnota je přesně dvojnásobná. Její vývoj se odráží v ceně hypoték.

 

V listopadu sjednaly banky, které poskytují svá data pro konstrukci HYPOINDEXU, dohromady 7 094 nových hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,405 miliardy korun.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.