EUR 24.885

USD 23.151

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.885

USD 23.151

Text: Veronika Hejná

21. 11. 2023

0 komentářů

To, jak žijeme, mění podobu rezidenčních nemovitostí

 

Většina lidí by pravděpodobně definovala rezidenční nemovitosti jako „místa, kde lidé bydlí“. Tato definice však přesně neodráží realitu moderního života, kdy se hranice mezi místem, kde bydlíme, pracujeme a bavíme se, stírají.

Loading 

Mnozí z nás během svého života žijí různě. Může jít o byty, studentské ubytování, a nakonec i bydlení pro seniory. Kromě toho se mnozí z nás v určitém okamžiku své kariéry setkají s hybridní prací,“ říká Kenneth Blay, vedoucí výzkumu, Global Thought Leadership Invesco.

S tím, jak se po mnoha letech stírají rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi budov, je u nemovitostí stále častěji vyžadována řada zařízení a vybavení, která jsou na špičkové úrovni a zároveň v jejich blízkosti.

„To jsou klíčové poznatky společnosti Invesco, kde o nemovitostech neuvažujeme pouze optikou „rezidenčních“, „průmyslových“, „kancelářských“ a „maloobchodních“ budov, ale místo toho se díváme na to, jak lidé spotřebovávají, žijí, inovují a propojují se,“vysvětluje Kenneth Blay.

Vzestup hybridní práce

REKLAMA

Pandemické lockdowny a rozšíření práce na dálku – byly usnadněné inovacemi, jako jsou virtuální schůzky – vytvořily pro mnoho zaměstnavatelů a zaměstnanců nový „normál“. Na základě průzkumu provedeného ve Velké Británii ukazuje graf, jak od vrcholu krize kleslo množství práce převážně z domova, ale na popularitě získala hybridní práce.

Obrázek 1: Zůstane hybridní práce?

Zdroj: Office for National Statistics – Opinions and Lifestyle Survey  

Patnáctiminutové město
To nás přivádí k myšlence „patnáctiminutového města“ – konceptu, který navrhl francouzsko-kolumbijský vědec Carlos Moreno. Podle této myšlenky by měly být čtvrti navrženy tak, aby veškerá základní občanská vybavenost byla v jejich blízkosti – maximálně patnáct minut chůze nebo jízdy na kole.

Moreno přišel s tímto konceptem v souvislosti s Pařížskou dohodou o změně klimatu, ale tvrdí, že má další význam ve světě po pandemii. „COVID-19 nám poskytl způsob, jak najít [nový] soulad mezi osobním životem a ostatními aktivitami,“ dodal.

Patnáctiminutové město se shoduje s mnoha klíčovými úvahami, které bereme v Invesco Real Estate v úvahu. Především poukazuje na udržitelnost a odolnost.

Dále také zdůrazňuje, že investování do nemovitostí v místech, kde žijí lidé, od nás stále více vyžaduje, abychom přemýšleli o dalších typech nemovitostí, které by se mohly – nebo měly – nacházet v bezprostřední blízkosti.

Komentář: Mike Bessell, výkonný ředitel, evropský investiční stratég a Kenneth Blay, Global Thought Leadership Invesco

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *