Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

V německých městech vzrostlo nájemné až o 15 %

V letošním roce došlo v Německu k nečekanému nárůstu nájemného, výplývá ze studie společnosti Empirica. V průměru je nájemné oproti loňsku vyšší o 5 %, v některých městech však vzrostlo až o 15 %. Nárůst cen za bydlení v Německu přišel po téměř 20 letech, kdy výše nájmů většinou stagnovala.

Na výsledky studie společnosti Empirica upozornil týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS), který uvádí, že například v Berlíně vyšel ještě před dvěma lety třípokojový byt o velikosti 75 metrů čtverečních měsíčně bez vedlejších výdajů v průměru na 530 eur (13 000 Kč). Letos už za stejný byt nájemce v průměru zaplatí 600 eur (14 800 Kč). Berlín má přitom pověst levného místa k bydlení.
 
Výrazně dražší jsou obchodní metropole Mnichov, Hamburk nebo Frankfurt nad Mohanem. I v těchto městech však došlo k meziročnímu nárůstu nájemného. V Hamburku a Frankfurtu do podle dat společnosti Empirica bylo o 7 %. K lokalitám, kde se přestává vyplácet žít, se zařadil také západoněmecký Düsseldorf, kde nájemné ve vybavené novostavbě vzrostlo oproti loňsku o 13 %. Metr čtvereční tam v současnosti podle FAS stojí průměrně 10,47 eura (258 Kč), v Berlíně jen 8,07 eura (199 Kč).

Zdroj: Stavební fórum, Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung  

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *