Sobota 06. června. Svátek má Norbert.

V souvislosti s růstem poskytnutých hypoték roste i počet ohrožených úvěrů

Ze statistik České národní banky a Ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že počet klientů bank, jež mají problémy se splácením hypotečních úvěrů, roste, nicméně poměr nesplácených úvěrů vůči celkovému počtu poskytnutých hypoték se výrazně nemění a stále se pohybuje kolem 1,6 %.

Podle informací serveru aktualne.cz ve třetím čtvrtletí dosáhl počet čerpaných úvěrů v České republice čísla 319 000, z nichž přibližně 5 000 je zařazeno do skupiny nesplácených úvěrů.
Vyjádřeno procentem, jedná se o 1,6 % všech poskytnutých úvěrů, což odpovídá českým statistikám za stejné období v minulém roce.

V porovnání s průměrem v Evropské unii je procento nesplacených anebo ohrožených úvěrů, tedy tzv. klasifikovaných úvěrů, dokonce v řádu několika desetin procenta nižší.

Z uvedených dat vyplývá, že stabilita českého hypotečního trhu není zatím významně ohrožena, nicméně procento ohrožených úvěrů by se mohlo výhledově částečně zvyšovat. A to zejména v souvislosti s uplynutím fixačních období starších, za výhodnějších úrokových podmínek sjednaných, hypoték a jejich "přefixování", kde bude nutno zohlednit stávající úrokové sazby.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *