EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Text: Jiří Havelka

17. 06. 2009

0 komentářů

Velká Británie: rozdíl mezi inzerovanou cenou nemovitosti a skutečně realizovanou je více než 10%

 


 

Článek o rozdílech v nabídkových a reálných cenách nemovitostí ve Velké Británii byl publikován na serveru www.europe-re.com. Zveřejněný rozdíl na úrovni 11 % představuje velice zajímavé číslo, protože podobné odhady či statistiky jsou veřejně zřídka kdy publikovány.  

"Rozdíl mezi nabídkovými a realizovanými cenami na našem trhu je větší, než by ukázala jakákoli analýza uskutečněných obchodů. Velká část nabízených nemovitostí se totiž v dohledné době neprodá, protože požadované ceny jsou mimo realitu trhu. V tom se čeští prodávající liší od svých protějšků v Evropě: nejsou ochotni jít s cenou dolů a raději neprodají vůbec. Výsledkem je, že obchody se hýbou jen minimálně." říká ke zveřejněné studii Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR a dodává "Velké oči prodávajících jsou velkou překážkou k tomu, aby se trh rozběhl. Nerealistické představy přiživují i velcí developeři, kteří stále stavějí na odiv nesmyslné ceny a zlevňují jen skrytě, formou různých neprůhledných výhod."


Při nedávném spuštění serveru GoHome.cz zmínili jeho provozovatelé, že rozdíl mezi inzerovanými cenami a skutečně realizovanými činí u již prodaných nemovitostí cca 5 %. Oficiální statistiky pro český realitní trh zatím neexistují, nicméně tato situace by se měla brzy změnit, jak naznačuje Jan Borůvka z ARK: "Mezi cenami, za něž jsou nemovitosti nabízeny, a tím, za kolik jsou nakonec prodány, je velký rozdíl i na našem trhu. Ale jak velký je, to nikdo přesně neví, protože systém pro evidenci realizačních cen dosud neexistuje. Poptávka po těchto informacích je však velká a naše asociace již zahájila práce na projektu sběru dat o realizovaných cenách nemovitostí. Na podzim spustíme ostrý provoz a v zimě budou k dispozici první výsledky," říká ke zveřejněné studii Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR.

Zdroj:
www.europe-re.com , ARK ČR

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *