Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Velká Británie: rozdíl mezi inzerovanou cenou nemovitosti a skutečně realizovanou je více než 10%

Podle aktuálních zjištění britské Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) činí rozdíl mezi skutečnou cenou, za jakou lidé nakupují nemovitosti, a původní cenou, za jakou byla nemovitost nabízena, celých 11 %.

Článek o rozdílech v nabídkových a reálných cenách nemovitostí ve Velké Británii byl publikován na serveru www.europe-re.com. Zveřejněný rozdíl na úrovni 11 % představuje velice zajímavé číslo, protože podobné odhady či statistiky jsou veřejně zřídka kdy publikovány.  

"Rozdíl mezi nabídkovými a realizovanými cenami na našem trhu je větší, než by ukázala jakákoli analýza uskutečněných obchodů. Velká část nabízených nemovitostí se totiž v dohledné době neprodá, protože požadované ceny jsou mimo realitu trhu. V tom se čeští prodávající liší od svých protějšků v Evropě: nejsou ochotni jít s cenou dolů a raději neprodají vůbec. Výsledkem je, že obchody se hýbou jen minimálně." říká ke zveřejněné studii Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR a dodává "Velké oči prodávajících jsou velkou překážkou k tomu, aby se trh rozběhl. Nerealistické představy přiživují i velcí developeři, kteří stále stavějí na odiv nesmyslné ceny a zlevňují jen skrytě, formou různých neprůhledných výhod."


Při nedávném spuštění serveru GoHome.cz zmínili jeho provozovatelé, že rozdíl mezi inzerovanými cenami a skutečně realizovanými činí u již prodaných nemovitostí cca 5 %. Oficiální statistiky pro český realitní trh zatím neexistují, nicméně tato situace by se měla brzy změnit, jak naznačuje Jan Borůvka z ARK: "Mezi cenami, za něž jsou nemovitosti nabízeny, a tím, za kolik jsou nakonec prodány, je velký rozdíl i na našem trhu. Ale jak velký je, to nikdo přesně neví, protože systém pro evidenci realizačních cen dosud neexistuje. Poptávka po těchto informacích je však velká a naše asociace již zahájila práce na projektu sběru dat o realizovaných cenách nemovitostí. Na podzim spustíme ostrý provoz a v zimě budou k dispozici první výsledky," říká ke zveřejněné studii Jan Borůvka, generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR.

Zdroj:
www.europe-re.com , ARK ČR

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *