Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Zájem o hypotéky klesá, stavební spoření zažívá boom

Objem poskytnutých hypoték, zejména velkými hráči, klesá. Objem úvěrů ze stavebního spoření naopak stoupá.

Zatímco v roce 2007 poskytly banky v prvním pololetí hypotéky v objemu 74,5 miliardy korun, letos to bylo za stejné období pouze 59,5 miliardy korun. I když byl loňský nárůst objemu hypoték extrémní (meziročně o 41 %) a pokles se očekával, tak výrazný propad nečekal asi nikdo.

Výsledky bank jsou ale velmi různé. Problém s poklesem mají zejména velcí hráči (propad o více než polovinu u České spořitelny) u některých bank naopak došlo k růstu objemu (nárůst o více než 20 % u Raiffeisenbank). Kromě poklesu zájmu je to ale dáno také zpřísňováním podmínek pro poskytování hypoték.

Naopak stavební spořitelny zažívají zlaté časy, když za první pololetí poskytly úvěry na bydlení v celkové hodnotě 37,7 miliard korun, což je o 20 % více než oni. "Rekonstrukce a modernizace bytů a domů neustanou. Ať jde o zateplování, výměnu oken, rekonstrukci střechy, rekonstrukci bytového jádra nebo celkovou modernizaci, stavební spoření je pro tyto účely nejvhodnějším produktem na trhu a čísla to jenom potvrzují," objasňuje důvody Jiří Šedivý, tajemník Asociace stavebních spořitelen.

Zdroj: fpweb.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *