Středa 23. října. Svátek má Teodor.

Zdeněk Tůma, guvernér ČNB: Stavební spoření je pro rozpočet drahé

Zdeněk Tůma, guvernér České národní banky, v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že stavební spoření je pro státní rozpočet drahé. Je ale potřeba k této části bankovního systému přistupovat citlivě.

"Obecně podpora jednoho sektoru či produktu pokřivuje trh. Jeden z velkých problémů, který vznikl ve Spojených státech, je, že dvě třetiny hypoték garantují dvě kvazistátní agentury. A navíc tam asi nemají omezení na odpočitatelnost úroků. U nás jsme byli rozumnější. I zde existuje odečitatelnost úroků z hypoték a stavebního spoření, ale jen do určité výše," uvedl Zdeněk Tůma a dodal: "Ale spolu se stavebním spořením si myslím, že jde o témata, o nichž musíme diskutovat. Stavební spoření je pro rozpočet drahé, jeho využití k nákupu nemovitostí je velmi omezené. Ale také jsem si vědom povinnosti, kterou máme jako dohled. Vznikla zde část bankovního sektoru a není možné říct, že to přestane přes noc fungovat. Určitě stojí za to se o tom bavit, případně podporu omezit a zároveň tím ušetřit, ale je potřeba brát zřetel na to, že existuje nějaký závazek státu."

Státní podpora stavebního spoření stojí státní rozpočet více než 14 mld. Kč ročně, což je téměř desetina deficitu plánovaného na příští rok. Bez státní podpory by se ale stavební spoření pravděpodobně zhroutilo.

Zdroj:
HN

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *