Asociace českých stavebních spořitelen
Vodičkova 30
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 422 093
E-mail: tajemnik@acss.cz
WWW: http://www.acss.cz/
Vodičkova 30
110 00 Praha 1
Telefon: +420 224 422 093
E-mail: tajemnik@acss.cz
WWW: http://www.acss.cz/
Možná díky němu už několik let pravidelně spoříte a nedáte na něj dopustit, nebo se naopak řadíte mezi ty, kteří se k jeho založení teprve odhodlávají. Přesto jej určitě znáte – stavební spoření je totiž dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem. Ať už patříte do první, nebo druhé skupiny, určitě chcete peníze ze stavebka využít co nejlepším způsobem.
Pokud máte stavebko, nezapomeňte poslat do konce roku na svůj účet peníze, díky nimž dostanete státní podporu. Pokud ne, zvažte, zda se vám nevyplatí založit si ho. Je to mimo jiné i nejoblíbenější spořicí produkt.
V posledním čtvrtletí roku poskočila průměrná obliba všech spořicích produktů o půldruhého procentního bodu, přitom si žádný nepohoršil, což se stalo vůbec poprvé. Na prvním místě se už třetím rokem drží stavebko, druhé je doplňkové penzijní spoření, které si oproti minulému barometru polepšilo nejvíce, o tři procentní body.
Asociace českých stavebních spořitelen upravila svou prognózu vývoje sektoru. Důvod? Vývoj počtu nových smluv a objemu úvěrů předčil očekávání. Zatímco AČSS předpokládala, že celkový objem nových úvěrů zůstane letos neměnný, nyní odhaduje dvojciferný růst. Ještě rychleji poroste podle asociace počet nově uzavřených smluv.
Rating stavebka vystoupal v aktuálním vydání barometru na 58 %, což znamenalo upevnění prvního místa. Nejvíce si polepšil termínovaný vklad, jehož obliba se zvýšila o 7 procentních bodů. Dva kvartály po sobě rostou i spořicí konta.
Stavebko, to jsou stabilní podmínky, státní podpora a zaručené zhodnocení, které při správném nastavení bez problémů překoná inflaci. Navíc ho po konci zákonné vázací lhůty můžete využít na cokoliv. Ze všech těchto důvodů je oblíbeným produktem rodičů, kteří chtějí usnadnit svým dětem start do samostatného života.
Právě před 25 lety se začala psát historie stavebního spoření v České republice. Za tu dobu uzavřeli klienti téměř 16,5 miliónu smluv. Z celkového počtu 2,4 mil. úvěrů v hodnotě 850 mld. Kč mířil víc než milión na rekonstrukce. České stavebko se brzy vyšvihlo po bok dvou nejúspěšnějších systémů v Německu a Rakousku.
Postupný a očekávaný růst úrokových sazeb podporuje střádání. V prvním čtvrtletí roku 2018 se tak zvýšila obliba řady spořicích produktů, přičemž na špici se stabilně drží stavební spoření.
Jan Jeníček vystřídal ve vedení asociace Vladimíra Staňuru. Prvním místopředsedou AČSS si členové zvolili Jiřího Plíška a místopředsedou je nově David Formánek.
Prosinec představuje pro klienty stavebních spořitelen hlavní měsíc, kdy posílají své peníze na účet stavebka. Druhým nejsilnějším měsícem podle objemu vkladů zůstává leden. Důvod je nasnadě – kdo uloží celou částku na začátku roku, zajistí si její plné úročení.
Píšeme na Investujeme.cz: Měsíční částku starobního důchodu ovlivňují dosažené příjmy a získaná doba pojištění. Na praktických případech vypočítáme, kdy vyšší příjmy o 1000 Kč nezvýší důchod vůbec a kdy dokonce o více než 700 Kč.
Píšeme na Investujeme.cz: V rámci insolvenčního sporu proti společnosti Arca Investments by drobní věřitelé neměli mnoho šancí. Sdružení více než tří stovek věřitelů v iniciativě AVEA – Aktivní věřitelé Arca – se snaží získat v insolvenčním řízení významný vliv. Právní zastoupení spolku převzal insolvenční právník Tomáš Richter, advokát JŠK a člen expertní skupiny pro implementaci restrukturalizační směrnice při číst více...
„Dostupnost bydlení můžeme navýšit intenzivnější výstavbou bytů a domů. Stanovováním cenových stropů na výši nájemného docílíme jen omezení nabídky nemovitostí, což v konečném důsledku zhoršuje dostupnost bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Píšeme na Investujeme.cz: Nemovitosti jsou mnohými odborníky považované za bezpečný přístav. Zvlášť v krizových dobách mohou ochránit peníze před znehodnocením. V poslední době jsou na vzestupu nemovitostní fondy. Na co se připravit a jaké zhodnocení očekávat?
Píšeme na Investujeme.cz: Revoluce 4.0 mění náš každodenní život. Brát v potaz jí musí hráči napříč segmenty. Od jednotlivců, přes malé firmy, korporace, banky nevyjímaje. Zajímavé čtení na toto téma přináší studie společnosti Deloitte s názvem Digital Banking Maturity 2020 (DBM).
Poptávka po nemovitostech stále roste a nabízených nemovitostí je málo. Tento výkyv na realitním trhu, který trvá již delší dobu, má dopad i na realitní zprostředkovatele. Jenže chybí střed. Někteří mají nabídky a daří se jim vše rychle prodat, jiným se nabídky naopak právě nehrnou. Je to vedlejší efekt přehřátého trhu s nemovitostmi.
Úrokové sazby úvěrů na bydlení v březnu mírně vzrostly z únorových 1,98 % na 2 %. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů se tak od začátku roku začíná pozvolna projevovat trend očekávaného zvyšování sazeb až o 0,3procentního bodu. Průměrná výše hypotéky činila v březnu 2 918 730 korun.
Rok s pandemií koronaviru znamenal poměrně značnou změnu v chování veřejnosti na realitním trhu. Přestože se očekával propad prodejů, opak byl pravdou. Češi našli zalíbení ve venkovských rekreačních objektech, kde došlo k nárůstu poptávky i nabídky o 35 % navzdory tomu, že se ceny za tyto nemovitosti zvýšily až o polovinu. Ceny bytů rostly i číst více...
Úrokové sazby u hypoték jsou stále velmi nízko. Jenže realitní trh celkově reaguje se zpožděním, proto se dá očekávat, že v dohledné době hypotéky budou zdražovat. Levné hypotéky pravděpodobně dlouho nevydrží.
Matěj Tichý a Nikola Tichá z Bukové u Příbrami jsou vůbec prvními klienty v České republice, kteří si sjednali novou hypotéku online, bez osobního kontaktu s bankéřem či finančním poradcem, z pohodlí svého domova.
Foto: Shutterstock Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zpracoval nový plán na budoucí rozvoj bydlení. Strategie se konkrétně věnuje výstavbě dostupného a kvalitního bydlení, zvyšování počtu městských bytů i spolupráci města s významnými aktéry v této oblasti. Stavět by se mělo zejména na nevyužitých brownfieldech i na vhodných městských pozemcích.
Foto: Shutterstock Právě dnes by měla Poslanecká sněmovna pokračovat v projednávání zásadní novely exekučního řádu. Na stole je i zavedení teritoriality exekutorů, které již v minulosti klíčový výbor nedoporučil. Spory se vedou o odpuštění dluhů, exekutoři též upozorňují, že další omezení mobiliárních exekucí sníží vymahatelnost práva.
Foto: archiv redakce Lidé chtějí ven. Tak by se dal nazvat aktuální trend i na realitním trhu. Roste zájem o byty s předzahrádkou a rekreační objekty. Byty s jakýmkoliv venkovním prostorem lákají běžné lidi, ale ne investory. Pro ně je to většinou práce navíc s menším ziskem.
Foto: Shutterstock V Praze se letos povolilo zatím 948 bytů v bytových domech. To je sice více než v předchozích letech, stále to ale nestačí. Pokud by stavební úřady nastolené tempo udržely, do konce roku by se povolilo kolem 5700 nových bytů. To je jen zhruba polovina toho, co Praha každoročně potřebuje.
Foto: Shutterstock Ačkoliv ceny nemovitostí rostou v České republice téměř nejrychleji ze všech zemí EU, Česko stále patří mezi státy s cenově dostupným bydlením. Pouze 7,1 % populace žije v domácnostech, kde náklady na bydlení představují více než 40 % disponibilního příjmu. Přesto je pro řadu mladých lidí vlastní bydlení prozatím nedostupné. Do budoucna si jej ale plánuje číst více...