EUR 24.495

USD 21.400

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.495

USD 21.400

Rostoucí úrokové sazby zvedají oblibu spořicích produktů, ukázal Barometr obliby spoření v posledním čtvrtletí 2018

 

V posledním čtvrtletí roku poskočila průměrná obliba všech spořicích produktů o půldruhého procentního bodu, přitom si žádný nepohoršil, což se stalo vůbec poprvé. Na prvním místě se už třetím rokem drží stavebko, druhé je doplňkové penzijní spoření, které si oproti minulému barometru polepšilo nejvíce, o tři procentní body. 


„Většina lidí má tendenci reagovat podvědomě spíše na absolutní čísla. Postupné zvyšování sazeb proto podporuje růst obliby produktů, které jsou na nich založeny. Češi jsou zároveň konzervativní: pětina lidí nechává ráda peníze doma ‚v matraci‘, necelé polovině vyhovují spořicí účty. S tím souvisí také pevná obliba stavebka, které se dlouhodobě drží nad 55 procenty,“ říká tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Barometr obliby spoření zkoumá preference Čechů při ukládání peněz. Každé čtvrtletí se ho účastní tisíc respondentů. Výsledky neukazují, kolik lidí má jaký produkt, ale jaké procento Čechů považuje danou možnost za zajímavou pro uložení peněz.

(Zdroj: IBRS, N=1000; statistická chyba: max. 2,6 %)

Bez ohledu na to, jak Vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou?

„Tři roky sledujeme preference Čechů ohledně spoření. Spořicí produkty se rozdělily do tří skupin: tu první tvoří samotné stavebko, jediný produkt s nadpoloviční oblibou. Ve druhé skupině následují penzijní spoření, spořicí konto a drahé kovy. Jejich podpora se pohybuje nad 40 %. Ostatní možnosti spoření se povětšinou obtížně dostávají přes třetinovou hranici,“ dodává Jiří Šedivý, tajemník asociace.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.7 Aktuální výše Hypoindexu

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%
Historie vývoje


Související články

(Ne)porazí „stavebko“ inflaci?

V jednom z minulých článků (https://www.investujeme.cz/clanky/kdy-se-vyplati-stavebko-na-sporeni/) jsme se věnovali tématu – Kdy se „Stavebko“ na spoření vyplatí. V propočtech jsme počítali s úrokovou sazbou na stavebním spoření + 1 % a s inflací ve výši 2%. Srovnání nám udělalo jakýsi obrázek výhodnosti SS (=stavební spoření). Jak je tomu však dnes, při inflaci na 6% hranici?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 01. 2022

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Hypoteční sazby míří ke 4 %

Růst úrokových sazeb hypoték zrychluje. Hypotéky zdražily všechny banky, některé dokonce o více než jeden procentní bod. Hypoteční sazby tak zamířily k hranici 4 % p. a. V příštím roce by se mohly do sazebníků bank dostat i hypotéky s pětkou na začátku.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *