EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

11 + 1 lež v realitách

 


 

 

Své zážitky nám sdělilo patnáct zkušených realitních manažerů Realitní kanceláře STING.

1.   
Nabízení nemovitosti bez toho, aniž by makléř zakázku viděl – výsledný dojem pak může přinést obrovské zklamání. Proto se ptejte na všechny detaily nemovitosti, které vás zajímají.

2.   
Majitel vydává obyčejnou zahradu jako stavební pozemek –  někdy může být velmi krásný, leč pro vás bezcenný. Proto chtějte vidět záznam v katastru.

3. Nabízí se dům, který není zkolaudovaný – i když mu na první pohled nic nechybí. Proto se ubezpečte a raději vyžádejte k nahlédnutí vyjádření o kolaudaci.

REKLAMA

4. Majitel zatají skutečnost – například plánovaný budoucí silniční obchvat kolem domu. Proto se raději informujte na stavebním odboru místního úřadu.

5.    Mylné informace o přípojkách k domu – připravily už o klid tisíce nových majitelů nemovitostí. Proto nahlédněte do stavební dokumentace.

6.   
RK prodávajícího přesvědčí, že smlouva, kterou podepisuje, je neexkluzivní. Malým takřka nečitelným písmem je ve smlouvě uveden opak a navíc bez možnosti výpovědi – když si pak kupce nejdete sami, musíte zaplatit také provizi realitní kanceláři. Proto si pořádně pročtěte celou smlouvu.

7.   
Nevěrohodné realitní kanceláře si berou provizi i za jednotlivé prohlídky – to je však nemyslitelné. Proto se ubezpečte, že daná realitní kancelář vybírá provizi až po sepsání smlouvy o prodeji či pronájmu.

REKLAMA

8.    Nesolidní RK přebírají zakázky jiným realitním kancelářím, stahují fotky, kopírují popisky – to však v případě, že nabízíte nemovitost u několika realitních kanceláří. Proto raději volte smlouvu exkluzivní, budete mít jistotu, že Vaši zakázku nepřebere realitní kancelář s nekalými praktikami.

9.   
Nevyplacení kupní ceny z úschovy realitní kanceláře – po čemž následuje šok. U důvěryhodné realitní kanceláře je tento bod pevně zakotven ve smlouvě. Proto si jeho uvedení v dokumentu dobře ohlídejte.

10.    Prodávající tvrdí, že je jediným majitelem nemovitosti. Přesto se však může stát, že je spoluvlastníků více –  čímž může být celý obchod znemožněn, protože nedají k prodeji souhlas všichni. Proto si vyžádejte list vlastnictví ve výpisu z katastru nemovitostí, kde jsou uvedeni všichni majitelé.

11. 
Prodávající se nechá uchlácholit několikatisícovou zálohou a tím, že kupující za něj vše rychle vyřeší sám. Navíc podepíše plnou moc a dokument, ve kterém je mimo jiné uvedeno, že kupující může jeho nemovitost prodat třetí osobě – v tomto případě je neznalost rizik a postupů při prodeji realit fatální. Prodávající totiž dává „kupujícímu“ oprávnění nakládat se svou nemovitostí. Nedostane pak peníze a přijde také o nemovitost. Proto, když už se rozhodnete o zprostředkovaný prodej, je lepší obrátit se na renomovanou realitní kancelář, kterou si na rozdíl od „anonymních zájemců“ můžete ověřit.

+1. Klient se rozhodne, že svou nemovitost prodá přes realitní kancelář. Když mu však RK najde kupce, prodávající ji spolu s ním obejdou a uskuteční obchod bez zprostředkovatele. Využijí tak služby se vším, co nabízí, ale nezaplatí ji.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.