Úterý 15. října. Svátek má Tereza.

3 nejčastější iluze lidí, které hrají zlodějům do karet

03.12.2012 05:12 Tisková zpráva:

Nemám doma cennosti, zloděj nemá co ukrást

Mnozí lidé rádi podléhají pocitu, že jejich dům či byt není pro zloděje lákavý. Přičítají to například tomu, že nevlastní žádné šperky, drahou elektroniku nebo si neschovávají pod polštářem vyšší sumu peněz,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT. Ani to však nemusí zloděje vůbec odradit. Řada zlodějů totiž pochází ze sociálně slabých vrstev. „Nepřijdou k vám cíleně ukrást obraz za sto tisíc, ale spokojí se dvěma stovkami, které najdou ležet v šuplíku. Peníze pak použijí na denní obživu nebo třeba na nákup drog. Sice si můžete oddechnout, že škody na majetku nejsou závratné. Na druhou stranu počítejte s nutnou výměnou poškozených dveří a zámku, která vás může přijít i na několik tisíc korun. Je to nepříjemné technicky i finančně, nemluvě o špatném pocitu z toho, že se vám někdo cizí přehraboval v osobních věcech,“ dodává ředitel společnosti NEXT.

Jsem doma, zloděj si netroufne

Leckteří zloději bývají neuvěřitelně drzí a loupí zcela bez rozpaků. Ani přítomnost majitelů v bytě nebo domě nebývá dostatečným důvodem, který by je měl odradit od jejich kriminálních aktivit. Spoléhají rovněž na to, že lidé nebudou věnovat pozornost štěkotu psa nebo jej ve spánku neuslyší. „Pachatelé si často vybírají noční hodiny. V jedné místnosti loupí, zatímco ve druhé spí majitelé. Známé jsou i případy, kdy zloděj bezostyšně vniknul do bytu, kde bylo spící dítě. To se po probuzení ve strachu schovalo pod peřinu a poté duchapřítomně oznámilo událost rodičům pomocí telefonu. Ti pak kontaktovali policii. Jiný zloděj se zase odvážil k lupu dokonce na přítomnosti rodiny, která zrovna večeřela,“ popisuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT.

Jedu na dovolenou, soused mi byt ohlídá

Lidé často spoléhají také na sousedy, když se chystají odjet třeba na dovolenou. Nechají si pravidelně vybírat poštovní schránku, odklízet sníh před dveřmi, aby budili zdání, že jsou doma. Sousedská výpomoc v době delší nepřítomnosti je určitě praktická, ale ani občanská solidarita nebývá pro lupiče důvodem k přehodnocení plánů. I váš soused chodí do práce, nakupovat a v noci spí. Chcete-li výrazně snížit riziko vloupání do domu či bytu, věnujte patřičnou pozornost otázce zabezpečení. Ať už jste vlastníkem nemovitosti nebo bydlíte v nájmu, účinné řešení vám poskytnou certifikované bezpečnostní dveře, jejichž stupeň odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě. V případě bytů v nižších podlažích a v rodinných domech je vhodné zabezpečení oken a balkónových dveří bezpečnostními fóliemi nebo mřížemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *