EUR 25.305

USD 23.413

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.305

USD 23.413

08. 04. 2011

0 komentářů

Allianz pojišťovna radí, jak se bránit nebezpečí sociálních sítí

 


 

Stalo se nám už několikrát, že se klient při projednávání své škody z krádeže, likvidátorovi prořekl, že o jeho nepřítomnosti doma věděli jeho kamarádi a známí, kterým přes facebook posílal fotky z poznávacího zájezdu po jižní Evropě,“ uvedl Pavel Novotný, ředitel likvidace pojištění majetku Allianz. A odborníci pojišťovny na IT bezpečnost a interní vyšetřování jsou přesvědčeni o tom, že je to pouze špička ledovce a že takových případů je mnohonásobně více.

Ještě větším rizikem, než jsou krádeže, je však zpřístupnění identifikačních údajů všem ostatním, s nimiž je člověk na sociální síti ve spojení. Zvláště nezabezpečená mobilní zařízení jako jsou notebooky nebo chytré telefony otevírají vstupní bránu pro hackery a zloděje. Mnoho uživatelů si ani neuvědomuje, že i tato zařízení obsahují řadu soukromých informací mohou ohrozit bezpečnost osobních údajů majitelů a uživatelů.

Oblíbené mobilní telefony, laptopy, netbooky a další přístroje sice způsobily komunikační revoluci ve společnosti,“ uvádí Karel Waisser, ředitel úseku informačních technologií a provozu Allianz pojišťovny, „ale zároveň s tím přenesly na jejich uživatele nevyhnutelnou povinnost – chránit si své osobní údaje.“ Ruku na srdce, kdo má na svém netbooku funkční, byť jen ten nejjednodušší antivirový program nebo osobní firewall bránící průniku a ovládnutí počítače? A to je základ bezpečné práce s internetem. V případě sociálních sítí se přidává k bezpečnosti i otázka ochrany soukromí. „Nezapomínejme na to, že dnes již není ničím výjimečným, že různé servery sbírají a párují nejrůznější informace o firmách i lidech do ucelených bloků. Takže každá informace, kterou o sobě neuváženě umístíme na internet, je tam „zapsaná“ téměř „navždy“ a je jen otázkou času, kdy může být použita nebo zneužita,“ varuje K. Waisser.

Na síti se lze o každém registrovaném člověku dozvědět neskutečné množství informací a shlédnout spousty fotografií. Je až s podivem, s jakou ochotou mnozí udávají důvěrné informace, které by v přímém společenském styku nikdy neprozradili. Zejména mladí lidé často nedokážou zcela domyslet důsledky zveřejňování soukromých a intimních informací a neuvědomují si, že v současné informační společnosti mají tato data hodně vysokou cenu.
Sociální sítě nepřinášejí nebezpečí vyplývající z technologie, ale z lidské nevědomosti.

REKLAMA

Velké firmy, jako je Allianz, vynakládají nemalé náklady na zabezpečení. V naší firmě držíme celosvětově vysoké standardy ochrany dat. Vždyť ve skupině Allianz pracujeme s citlivými daty více než 75 milionů klientů z celého světa,“ dodává Karel Waisser.

Pro soukromé uživatele jsou sice shodné technické prostředky finančně nedostupné, ale při rozumném chování je možné zvýšit osobní bezpečnosti na internetu nebo v sociální síti na akceptovatelnou úroveň. Mnohdy není ani potřeba žádného sofistikovaného IT nástroje. „Pověsili byste si na svůj dům cedulku: Právě jsem 14 dní na dovolené a vrátím se v pátek 15. 4. 2011? To by nikoho ani nenapadlo, ale na internetu takové informace najdete úplně běžně. Rozumné chování v tomto případě vítězí nad všemi informačními technologiemi,“ uzavírá ředitel Waiser.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.62 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.