Sobota 15. srpna. Svátek má Hana.

Aukce nemovitostí jako vzpruha pro stagnující realitní trh

29.03.2012 12:03 Tisková zpráva:

Lidé si často pletou aukci nemovitosti s dražbou. Přitom jediné, co mají společného je licitace. Aukce je na rozdíl od dražby naprosto dobrovolná záležitost, je to jedna z alternativ, kterou si může prodávající vybrat,“ vysvětlil Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz

Proč aukce nemovitostí? V prvé řadě je to nejrychlejší způsob, jak zjistit tržní cenu nemovitosti. Na základě inzerce v realitních časopisech a webových portálech a následné prohlídky zájemci licitují o ceně. Majitel si v podstatě okamžitě zjistí reálnou tržní cenu svého domu či bytu. Na rozdíl od realitního prodeje je to velmi rychlý způsob. Nemovitost lze v krátkém horizontu prodat za maximální tržní cenu v dané oblasti a čase. Vše je naprosto transparentní a je předem jasné, že nemovitost získá ten, kdo nabídne nejvíce. Tím je zaručeno, že během aukce je dosaženo maximální reálné ceny. Majitel nemovitosti si může také ověřit poptávku a tržní hodnotu.

V případě, že výsledek aukce vyhovuje prodávajícímu, je následujícím krokem sepsání smlouvy o smlouvě budoucí, na jejímž základě se vyhotoví kupní smlouva. K převodu nemovitosti dochází klasicky po podání návrhu na katastr nemovitostí. Pokud je ale nabízená částka za nemovitost nižší než si prodávající představuje, nemusí k prodeji dojít. Prodávající si může prodej v klidu promyslet, zvážit všechny možnosti a rozhodnout se později.

Dá se říci, že realitní trh stagnuje. Proto je prodej nemovitosti většinou dlouhodobou záležitostí, což mimo jiné znamená, že po celou tuto dobu musí majitel platit poplatky, které jsou vázány na nemovitost jako například fond oprav, zálohy na energie, údržba, apod. Z tohoto pohledu vnímám aukce nemovitostí jako jakýsi nový vítr, který by mohl tento stav rozproudit. Tento způsob prodeje je výhodný především pro ty, kteří potřebují rychle prodat svou nemovitost. Zároveň je také určena pro majitele nemovitostí, kteří se je pokouší neúspěšně prodat již delší dobu,“ dodal Radim Hasman.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *