Středa 12. prosince. Svátek má Simona.

Během tří let sazby sklouzly téměř o 2 procentní body

22.08.2011 04:08 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Hypoteční krize v USA a obavy z jejích důsledků vyšroubovaly průměrné úrokové sazby hypoték v průběhu roku 2007 o více než 1 procentní bod a v polovině následujícího roku již sazby atakovaly 6% hranici. Průměrná úroková sazba skutečně poskytnutých hypoték se podle statistik hypoindexu zastavila v srpnu 2008 na úrovni 5,82 %, což byla nejvyšší naměřená hodnota v tehdy 5leté historii zmíněného cenového indexu.
 

Skutečnost však nakonec nebyla tak černá, jak předpokládaly scénáře bank a od srpna 2009 rizikové marže a s nimi i konečné úrokové sazby s krátkými přestávkami vytrvale a výjimkou v současnosti nejsou hypotéky se sazbou hluboko pod čtyřmi procenty. V souhrnu banky v červenci letošního roku poskytly hypotéky s průměrnou úrokovou sazbou 4,13 %.

V korunovém vyjádření rozdíl bezmála 1,75 procentního bodu znamená, že klient, který si v roce 2008 sjednal dvoumilionovou hypotéku se sazbou 5,82 % a splatností 25 let zaplatil na měsíční splátce o 1966 korun více, než klient se stejnou hypotékou sjednanou v těchto dnech s úrokovou sazbou 4,13 %, přičemž rozdíl samozřejmě narůstá s prodlužující se dobou splatnosti a v absolutní hodnotě také s rostoucí částkou úvěru.

Tabulka: Výše měsíční splátky (hypotéka 2 miliony Kč)


Zdroj: hypoindex.cz, GOLEM FINANCE S.R.O., MMR

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank