Sobota 20. října. Svátek má Vendelín.

Blíží se zdražení pojistek? Pojišťovny hledají úspory na internetu

25.06.2010 01:06 Tisková zpráva:

 „K nějakému zdražení zřejmě dojde, ale klienti mohou využít slev při sjednání on-line, které dosahují v průměru 10-15 %, to by pak vyvážilo plánované zdražení,“ říká vedoucí portálu Honzovapojistka.cz Ondřej Raška.
 

Češi jsou zatím v internetových nákupech pojištění opatrní – odhad z minulého roku říká, že jen 12 % pojistných produktů se sjednalo přes web. Toto číslo však rychle stoupá. „Dá se očekávat, že změna návyků klientů s možným zdražením pojistného na pobočkách zvýší razantně poptávku po on-oline sjednání. Zejména se to týká produktů, které nejsou náročné na administrativu – cestovní pojištění, povinné ručení, úrazové pojištění a pojištění domácnosti,“ přidává Ondřej Raška.

V Evropských státech je daň z pojištění běžná. Výjimky tvoří kromě České republiky ještě například Norsko nebo Bulharsko.

Předpokládá se, že míra daně bude variabilní dle jednotlivých produktů. Například v Německu je nejdražší daň z pojistky domů, naopak nulová daň je z životního pojištění.

Dle České asociace pojišťoven by případné zavedení daně s velkou mírou jistoty pojišťovny do cen konečných produktů promítly. „Tlak na snížení cen pojišťoven je dlouhodobý. Zejména rozšíření internetového trhu a vznik nezávislých srovnávačů pojistného, kteří dokážou porovnat a ukázat uživatelům pojistné produkty přesně na míru a dle jejich představ, tlačí pojišťovny k úpravě nejen poskytovaných balíčků, ale i cen. Nebojíme se tedy toho, že by zavedení daně tento tlak výrazně snížilo,“ zakončuje Ondřej Raška.