Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Boj společnosti Flow East proti nelegálnímu graffiti podpoří pražští památkáři

17.05.2016 05:05 Tisková zpráva:

„Vlastníkům nemovitých kulturních památek vyplývají z památkového zákona konkrétní povinnosti, mimo jiné i povinnost udržovat je v dobrém stavu a chránit je před ohrožením, poškozením nebo znehodnocením. Pokud vlastník neplní své zákonné povinnosti, vyzveme jej nejprve k nápravě závadného stavu. V případě, že k ní nedojde, může být s vlastníkem vedeno správní řízení o uložení opatření,“ řekl ředitel Odboru památkové péče magistrátu hl. m. Prahy Jiří Skalický.

Od léta začnou právníci Odboru památkové péče magistrátu hl. m. Prahy vyzývat vytipované majitele posprejovaných nemovitostí k nápravě. Za případné neplnění zákonných povinností může magistrát s vlastníkem památky zahájit správní řízení o uložení pokuty. Ta u kulturních památek může dosáhnout až 2 milionů korun, u národních památek až 4 milionů korun.

Kromě památkářů magistrátu hlavního města projekt ‚Praha bez graffiti‘ podporuje také starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký. „Jsem přesvědčen, že by se v boji proti graffiti mohlo a mělo udělat více,“ poznamenal starosta.

Flow East nabídne magistrátu experty i zkušenosti

„Jsme potěšeni, že můžeme magistrátu nabídnout své experty, kteří v boji s nelegálním graffiti pomohou. Společnost Flow East vlastní šest historických domů v centru Prahy a z našich zkušeností víme, že chuligány není těžké odradit. Nejdůležitější je graffiti ihned odstranit a Flow East jako odpovědný majitel toto považuje za samozřejmost. Každé graffiti je z našich budov pryč nejdéle do 12 hodin. Právě díky tomuto rychlému zásahu vandalové vypadají směšně. Když se chtějí svým graffiti pochlubit ostatním,  přijdou na místo, ale své dílo zda již nenajdou. Funguje to také proto, že kupovat si nové spreje není levnou záležitostí. Všichni majitelé nemovitostí včetně úřadů musí postupovat stejně,“ řekl generální ředitel společnosti Flow East James Woolf.

Hlas veřejnosti: Zasáhněte proti graffiti!

Z průzkumu agentury Ipsos mezi občany Prahy z ledna letošního roku vyplývá, že drtivá většina žádá, aby hlavní město (magistrát a policie) v boji proti nelegálnímu graffiti rázně zasáhlo. Přes 80 procent lidí uvedlo, že graffiti je hrozbou a pro jeho potlačení by se mělo dělat více. Průzkum zároveň ukazuje, že graffiti vzbuzují nepříjemné pocity i mezi turisty, kterých na návštěvu do Prahy ročně přijede několik milionů. „Tato problematika není jen otázkou hrdosti obyvatel města, i když ta by mohla stačit,“ řekl Woolf. „Chceme úřadům pomoci tuto situaci ve městě řešit. Graffiti představují závažný problém pro všechny,“ dodal.

Společnost Flow East má s bojem proti graffiti bohaté zkušenosti a je připravena se o ně podělit s úřady. „Jak na to jsme vypozorovali i v jiných městech, která jsou v boji úspěšná, a tato opatření jsme přijali v rámci vlastních nemovitostí. Chceme orgánům pomoci tuto situaci vyřešit v celém městě. Graffiti jsou problémem všech,“ uzavřel Woolf.

Čtyři pětiny Pražanů: Praha by měla graffiti potírat víc

Boj proti graffiti podpořilo více než tisíc lidí během jednoho dne. 22. dubna 2016 totiž společnost Flow East uspořádala přímo v centru Prahy sběr podpisů a pod text žádající pražský magistrát, aby proti graffiti zasáhl, se podepsalo více než tisíc Pražanů i zahraničních turistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *