EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

13. 01. 2009

0 komentářů

ČAP a Intermap Technologies zveřejňují povodňové mapy

 


 

Členské pojišťovny ČAP využívají systém při vyhodnocování pojistných nebezpečí a kalkulaci cen pojistného u majetkového pojištění.


ČAP se stala odborným garantem mapového portálu, jehož provozovatelem je společnost Intermap Technologies, s.r.o. Prostřednictvím webových stránek zpřístupnila asociace elektronický systém povodňových map veřejnosti. Rizikové zóny záplav použité v aplikaci byly vytvořeny za použití různých metodik, přičemž významnou roli sehrál i Geomorfologický regresní model poskytnutý renomovanou světovou zajišťovnou SwissRe.

„Asociace se rozhodla zpřístupnit veřejnosti systém, s nímž doposud pracovali při posuzování rizika povodní a kalkulaci cen pojistného u majetkového pojištění výhradně členské pojišťovny ČAP. Lidé tak dostávají do rukou identický nástroj a mohou si například při koupi nemovitosti na celém území České republiky zjistit nebo ověřit, v jaké lokalitě se objekt nachází a jak jej bude možné pojistit,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora.

Největším přínosem systému je informovanost občanů o možném nebezpečí vzniku povodně v dané lokalitě a jeho dopadu na pojištění majetku. V určitých rizikových zónách nutno počítat s navýšením ceny pojistného. Stejně jako kdekoliv jinde existují i v České republice lokality, které jsou z hlediska neúnosného rizika výskytu povodní nepojistitelné.

REKLAMA

Společnost Intermap Technologies je potěšena, že může, ve spolupráci s ČAP, veřejnosti poskytnout nástroj, který občanům přiblíží pohled pojišťoven na riziko povodní při pojištění nemovitostí v České republice“, řekl Dr. Manfred Krischke, viceprezident pro Evropu společnosti Intermap Technologies. „Naše společnost si velmi silně uvědomuje, jak je pro občany důležité, znát všechny své možnosti, při tak zásadním kroku, jakým je pojištění nemovitosti.“

Systém povodňových rizikových zón pokrývá celé území České republiky, respektive veškeré vodní toky, které jsou významné vzhledem k možnosti vzniku škody na majetku v důsledku zaplavení. Mapové podklady použité v aplikaci pokrývají beze zbytku celé území ČR, přičemž 210 největších měst je zmapováno velmi podrobně v podobě plánů měst a to v měřítku 1:10 000. Výsledná informace o pojistném nebezpečí na uživatelem zvolené  adrese je poskytnuta formou „Rizikové zprávy“, která je systémem vygenerována a zpřístupněna ke stažení ve formátu PDF.

Jedinečný program rizikových povodňových zón vznikal pro potřeby členských pojišťoven ČAP v etapách od roku 2001.

„Naším cílem je poskytnout veřejnosti informace o fyzikální podstatě nahlížení pojišťoven na pojistné nebezpečí záplav v České republice a zajistit aktuálnost těchto informací a mapových podkladů. Jsme rozhodnuti aplikaci průběžně doplňovat o nové mapové podklady a datové údaje tak, aby byl systém stále v souladu s informacemi používanými členskými pojišťovnami ČAP. Z  uživatelského hlediska je systém velice jednoduchý a vstřícný a podařilo se nám aplikaci efektivně integrovat přímo do portálu ČAP.“ doplňuje Ivo Bánovský, ředitel Risk Management skupiny Intermap Technologies.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.