EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

14. 09. 2009

0 komentářů

CEDEM: Mezi pozitivními náznaky na realitním trhu v regionu CEE zůstávají stopy nebezpečí

 


 

Ale to neznamená, že realitní trh regionu CEE je z toho venku. Budapešť čelí největší krizi obsazenosti kancelářských prostor od roku 1990; v roce 2009 nabídka třikrát převyšuje poptávku. To vytváří významný tlak na výši nájmů, který začíná být znatelný také v Praze a Varšavě. Podobné znepokojení je slyšet také od nemovitostních odborníků v oblasti maloobchodu; se vzrůstající nezaměstnaností mají méně úspěšná nákupní centra stále závažnější problémy.

V době, kdy nyní finanční krize vstupuje do třetího a pravděpodobně kritického roku, vrcholí přípravy desáté každoroční konference CEDEM CEE. V minulém roce se CEDEM konal v období nejtěžších dní krize, jen několik hodin po pádu společností Lehman Brothers a AIG. Dnes se již objevují první náznaky ekonomického oživení, ale ozdravená ekonomika nepřijde včas pro každého.

Teď je tedy vhodná doba na to uspořádat v hotelu Prague Marriott dvoudenní konferenci a soustředit se na nastavení trendů a smysluplné diskuze o aktuálních nejpalčivějších problémech v regionu, jako je například výše zadlužení, neaktivní investiční trh, předpověď nájmů v hlavních sektorech komerčních nemovitostí, nové možnosti rozvoje financování a vyhlídky investic do krizových aktiv.

Petr Merežko, Deputy Director Real Estate Finance z České spořitelny říká: „Jsme pozitivně naladěni ekonomickou aktivitou Německa a dalších zemí, kam směřuje náš export. Věříme, že tato aktivita napomůže naší ekonomice se brzo zvednout a stabilizovat náš realitní trh, což by mělo být potvrzeno během následujících měsíců. Doufejme, že náš trh rezidenčních a komerčních nemovitostí vykáže stoupající trend již začátkem příštího roku.“

CEDEM, který pravidelně organizuje Roberts Publishing Media Group, vydavatel předního realitního magazínu Cij (Construction & Investment Journal), je příležitostí pro setkání desítek předních mluvčích a stovek nejvýznamnějších hráčů na trhu střední a východní Evropy.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.