Neděle 16. prosince. Svátek má Albína.

CENTRAL GROUP zahajuje cenovou válku – v pražských Letňanech začíná prodávat nové byty za průměrnou cenu 31.000 Kč/m2

17.03.2011 04:03 Tisková zpráva:

V celkových částkách vycházejí ceny bytů v nové etapě v Letňanech od 1,1 mil. Kč u bytů s dispozicí 1+kk, od 1,8 mil. u 2+kk, od 2,5 mil. u 3+kk a od 3,6 mil. u prostorných bytů 4+kk. Také v ostatních nově nabízených lokalitách CENTRAL GROUP jsou ceny hluboko pod cenovou úrovní ostatních developerů. „Ceny stavebních prací od našich dodavatelů se díky hospodářské krizi podstatně snížily. Proto mohou být nyní nově zahajované byty v průměru o 20 % levnější, než tomu bylo dříve,“ říká předseda představenstva CENTRAL GROUP Dušan Kunovský.

Kromě další etapy bytů v Letňanech nyní CENTRAL GROUP do prodeje zařazuje také nové etapy bytů na pražském Zličíně, v Košířích, Pitkovicích a Ďáblicích. Nové parcely jsou nyní v prodeji v Dolních Chabrech, Pitkovicích a v Hlubočince u Prahy. Pro všech 8 nových lokalit a etap zařazených nyní do nabídky platí až do června zvýhodněné zaváděcí ceny snížené o 5 %.

„V posledních týdnech pozorujeme několikanásobný nárůst zájmu o nové byty a domy. Lidé chtějí logicky využít ještě nižší DPH, která by měla platit jen do konce tohoto roku,“ doplňuje Kunovský. Podle aktuálního vládního návrhu by mělo dojít od začátku příštího roku ke zvýšení dolní sazby DPH ze současných 10 na 14 % a od roku 2013 by pak měly být sazby sjednoceny na 17,5 %. To bezesporu zvýší ceny velké části nových bytů a domů. „Je dobře, že vláda rozložila zvýšení DPH do dvou postupových kroků. Trh to sice hodně zbrzdí, ale nebude to takový skokový šok, jako kdyby se DPH naráz zvýšilo z 10 na 20 %. To by bylo pro trh nového bydlení a celé stavebnictví doslova smrtící,“ hodnotí šéf CENTRAL GROUP.

Ceny nových bytů a domů jsou nyní na svém dně a dále již klesat nebudou. Nyní je ta nejvhodnější doba ke koupi, která se v dohledné době již nebude opakovat. Kromě nízkých cen a ohlášeného zvýšení DPH od začátku příštího roku jsou hlavními faktory, které nyní podporují poptávku po novém bydlení, hlavně nízké sazby hypoték, jejichž sazby se nyní pohybují již od 3 % ročně. Dalšími podpůrnými faktory jsou také deregulace nájemného a pozitivní signály postupného oživování ekonomiky.

Je zřejmé, že zvýšením DPH se zvednou ceny většiny nových bytů a domů. To nemusí platit u dlouhodobě neprodejných dokončených ležáků, za které někteří developeři požadují stále ještě nereálné předkrizové ceny. Ale tam, kde jsou ceny nastaveny na reálnou úroveň, zcela určitě dojde ke zvýšení. „U CENTRAL GROUP jsou nyní už prodejní ceny nových lokalit nastaveny tak nízko, že není kde brát, pokud nemáme být ve ztrátě,“ potvrzuje Kunovský. Současná sazba DPH 10 % bude účtována i u bytů, které nyní CENTRAL GROUP zařazuje do nabídky, a to i když jejich výstavba teprve probíhá nebo ještě ani nebyla zahájena. Podmínkou pro zachování snížené sazby DPH je profinancování ceny nemovitosti do termínu zvýšení daňové sazby.