Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

Colliers International: výsledky průzkumu mezi největšími světovými investičními hráči napovídají, že realitní trhy v příštím roce znovu výrazněji porostou

23.11.2010 11:11 Tisková zpráva:

Průzkumu provedeného všemi pobočkami Colliers International po celém světě se zúčastnilo více než 200 předních institucionálních a privátních realitních investorů, kteří kontrolují portfolia s hodnotou převyšující 710 miliard USD. Průzkum probíhal v období 15. srpna – 7. září 2010. Jeho primárním cílem bylo zjistit očekávání a nálady investorů ohledně vývoje světových trhů komerčních realit v příštím roce.

„Investice do realit půjdou nahoru, druhé dno krize nehrozí“

Podle výsledků průzkumu panuje v akvizičních odděleních dotazovaných společností značný optimismus. Více než 60 % dotázaných uvedlo, že v příštím roce plánují rozšířit svá realitní portfolia. 31 % investorů pak ponechá svá realitní portfolia na současné úrovni. Škrtat plánuje pouhých 9 % oslovených.

„Optimismus drtivé většiny světových investorů souvisí s jejich přesvědčením, že úroveň nájmů již na většině trhů dosáhla svého dna. Očekávají, že v příštím roce nájemné znovu poroste. Nejlepší čas na akvizice je pro ně nyní a příští rok,“ vysvětluje James W. Horne, chairman poradenské společnosti Colliers International pro region Asie a Pacifik a  projektový manažer Colliers International Global Investment Services. 

Podle téměř tří čtvrtin oslovených investorů (72 %) se také nedá očekávat tzv. „druhé dno“ recese. „Nejoptimističtějšími jsou v tomto ohledu investoři ze západní Evropy, Asie a Latinské Ameriky. Naopak region Středního Východu a Afriky je opatrnější – v pozitivní vývoj bez druhého dna věří pouze polovina respondentů,“ dodává Horne.

Mezi nejatraktivnější lokality pro akvizice patří vedle USA a Číny také Varšava či Praha

Zvýšená akviziční aktivita se bude podle průzkumu Colliers International koncentrovat především na domácích trzích investorů. Plných 70 % respondentů totiž plánuje své akvizice realizovat především v mateřských zemích, nakupovat za hranicemi chce pouze 30 % dotázaných. Ochotu k potenciálním přeshraničním akvizicím vyjádřily především společnosti ze západní Evropy (62 %) a Asie (73 %).

Pro český, potažmo středoevropský trh komerčních nemovitostí jsou však zajímavé nejvýznamnější akviziční cíle těchto investorů. „Kromě tradičně vyspělých a vyhledávaných trhů, jakými jsou např. New York, Chicago, Londýn, Sydney nebo Hong Kong se totiž v jejich hledáčku často objevovaly také rychle se rozvíjející metropole střední a východní Evropy. Vedle jednoznačně nejatraktivnějšího kancelářského trhu – Varšavy – se mezi nejoblíbenější destinace zařadily Praha, Moskva, Bukurešť a Kyjev,“ vypočítává Damian Harrington, regionální ředitel průzkumu trhu pro střední a východní Evropu v poradenské společnosti Colliers International.