EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

23. 01. 2009

0 komentářů

Čunek: Investice na podporu bydlení zvyšují daňové výnosy

 


 

 

Ministr Čunek informoval o zajištění finančních zdrojů pro realizaci bytové politiky, o nezbytnosti přijmout nové legislativní úpravy a dosavadní, často již neefektivní, nástroje podpory investic do bydlení nahradit novými modernějšími, které zapadají do evropského právního rámce. Dále se věnoval tématu zajištění finančních zdrojů pro Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a zkvalitnění systému  pomoci v oblasti sociálního bydlení, což je jeden z úkolů, který si v tomto směru předsevzalo Programové prohlášení vlády.

Státní fond rozvoje bydlení hospodaří pro letošní rok s částkou cca 3,5 mld. Kč. Za prioritní považuje zajištění stabilních příjmů směřujících do podpory bydlení. „Jednou z možností zajistit stabilitu zdrojů pro podporu bydlení je případná změna zákona o rozpočtovém určení daní tak, aby část výnosu z DPH směřovala do SFRB. Dalším finančním zdrojem by mohly být vratky dotací obcím na nájemní byty,“ uvedl ministr. „Výdaje na podporu investic do bydlení nevyvolávají zadlužení státu, ale naopak přínos v podobě zvýšení daňových výnosů. Podpora investic do bydlení pomůže zčásti vyplnit mezeru v poptávce ve stavebnictví,“ doplnil Čunek

Ministerstvo pro místní rozvoj má vyčleněno přímo ve svém rozpočtu pro rok 2009 dalších více než 400 milionů korun na program Podpory bydlení. Ten zahrnuje podporu regenerace panelových sídlišť, výstavbu technické infrastruktury, výstavbu podporovaných bytů pro osoby v nepříznivé sociální situaci a podporu oprav domovních olověných rozvodů, jež má snížit koncentraci olova v pitné vodě.

„V nejbližší době by ministerstvo chtělo podpořit výstavbu nájemních bytů formou garancí SFRB, dále výstavbu nových sociálních bytů, včetně bytů pro seniory. Usiluje i o rozšíření programu PANEL na nepanelové domy,“ dodal ministr.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.