Pondělí 17. prosince. Svátek má Daniel.

Dostupnost bydlení je nejlepší za poslední 4 roky

16.05.2011 04:05 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Nízké úrokové sazby hypoték pohybující se stále na úrovni čtyřletého minima, větší ochota bank půjčovat a relativně příznivé ceny nemovitostí zapříčinily, že finanční dostupnost vlastního bydlení nebyla nikdy v posledních čtyřech letech lepší. Z našich dlouhodobých statistik totiž vyplývá, že zatímco v letech 2008 a 2009 vynaložila průměrná domácnost na splátku hypotéky (průměrná výše hypotéky při 70% LTV) zhruba 30 % svých celkových měsíčních příjmů, tak v současné chvíli ta samá domácnost musí vynaložit na splátku hypotéky 24,1 % svých čistých měsíčních příjmů. Jedním z důkazů lepší dostupnosti hypoték je také vysoký meziroční nárůst objemu sjednaných obchodů. Zatímco v loňském prvním čtvrtletí banky uzavřely hypotéky za necelých 16 miliard, v letošním roce objem sjednaných úvěrů již vzrostl na 23,23 miliard korun.

Vzhledem k tomu, že v následujícím čtvrtletí nepředpokládáme nárůst úrokových sazeb a příjmy domácností díky sezónnosti ekonomiky nejspíše porostou, očekáváme, že finanční dostupnost bydlení se v tomto období ještě zlepší. I nadále tedy platí naše doporučení: kdo v posledních letech váhal s koupí nemovitosti, má nyní velkou příležitost realizovat svůj projekt za výhodných podmínek.

Monitoring finanční dostupnosti vlastního bydlení je společným projektem společností GOLEM FINANCE a EuroNet Media s. r. o. provozující servery realitycechy.cz a realitymorava.cz.

Zdroj: Banky, ČSÚ, hypoindex.cz, EuroNet Media s.r.o., GOLEM FINANCE

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank