07. 03. 2022
dTest: Ušetřete snadno na nákladech na vytápění
Ceny zemního plynu i elektřiny v Evropě atakovaly maxima a vzhledem ke geopolitické situaci ve světě nelze očekávat, že v dohledné době pořídíme vytápění domácnosti za příznivějších podmínek. Dříve než se pustíte do hledání alternativních zdrojů nebo zateplení za statisíce korun, zkuste menší změny, díky kterým rychle a významně ušetříte již dnes.
S nastavením teploty v našich domácnostech si až doposud vzhledem k cenově dostupným energiím nikdo příliš hlavu nelámal. Mnoho cizinců si všímalo, že naše domácnosti jsou přetopené. Udržovat tzv. trenýrkovou teplotu v bytě během zimních měsíců však vyjde při současných cenách velmi draho, a tak nezbývá než velmi rychle otočit termostatem doleva a trochu se přiobléknout. „Aby se spotřeba odrazila ve výši plateb za energie, můžeme začít právě u vytápění a snížit teplotu v domácnosti,“ uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Pokud snížíte teplotu v bytě o jediný stupeň, klesne spotřeba energie až o 6 procent. Za dostatečnou teplotu se považuje 20 stupňů Celsia v obývacím pokoji a 17 stupňů v ložnici. Doporučení Světové zdravotnické organizace hovoří o 18 stupních, jako o minimální teplotě v obývacím pokoji. Například obyvatelé Velké Británie nebo Japonska mají tepelný komfort v domácnostech ale ještě o něco nižší.
Kromě snížení teploty v místnostech, kde se obvykle nezdržujete, lze plýtvání předejít i správným větráním. „Než mít delší dobu otevřené okno tzv. na ventilačku, je efektivnější vypnout radiátory a krátce a intenzívně vyvětrat. Není ale dobré ochlazovat místnosti příliš, protože opětovné vyhřívání bude vyžadovat více energie,“ vysvětluje Hekšová. Radiátory by neměly být zakryté nábytkem ani záclonami nebo závěsy. Vyplatí se také mezi stěnu a radiátor umístit speciální fólii, která bude teplo odrážet zpět do místnosti, místo toho, aby energie unikala ven.
Jednoduchá a úsporná opatření můžeme ale snadno zavést i v kuchyni. Stačí například používat při vaření pokličku, čímž významně zkrátíte dobu vaření a ušetříte až 50 procent energie. Velkým ztrátám lze zamezit používáním správné velikosti plotýnky a také při vaření více plánovat. Proč neupéct najednou více jídla, když horkovzdušná trouba rozvádí teplo rovnoměrně po celé troubě? Spousta energie se ušetří také tím, že krátce před dokončením necháte jídlo tzv. dojít ve vypnuté chladnoucí troubě či na plotýnce.
Nejvíce elektrické energie v domácnosti ale spotřebuje chladnička. Je to až 20 procent z celkové spotřeby elektřiny, a proto se vyplatí zkontrolovat, zda není umístěna v blízkosti zdrojů tepla a zda její zadní část má dostatečný odstup od zdi. Výrobci doporučují ponechat mezeru 5 až 10 centimetrů. V delším časovém horizontu poznáte na své peněžence i změnu nastavení teploty. V chladicí části není zapotřebí teploty nižší než 5 stupňů Celsia, v mrazicí stačí nastavit hodnotu mínus 18 stupňů. Tyto a řadu dalších ověřených tipů k šetření energií připravil dTest v rámci projektu STEP, který se věnuje poradenství v oblasti ohrožení energetickou chudobou a efektivního využívání energií.
REKLAMA