EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

13. 11. 2008

0 komentářů

Subjekty:
FINEP HOLDING

FINEP: Developerský trh v ČR a SR čeká koncentrace

 


 

Finanční krize a ochlazení růstu trhu. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují současný realitní trh v České republice a na Slovensku. Výsledkem jejich působení bude podle společnosti FINEP koncentrace trhu a rozevírání cenových rozdílů mezi panelovými byty a byty ve kvalitních lokalitách. I přes současnou situaci bude ale kvalitní nemovitost dobrou investicí i do budoucna.  

„Finanční krize přišla nečekaně a způsobila zpřísnění pravidel bank pro poskytování úvěrů. Tato skutečnost se dotkne především menších firem s krátkou historií a nízkým počtem realizovaných projektů. Předpokládáme, že pozemky menších developerů budou kupovat ti větší, což bude mít vliv na celkovou situaci na trhu. Dojde k jeho koncentraci, přičemž na něm zůstanou jen největší hráči, kteří budou schopni garantovat kvalitu a spolehlivost,“ uvedla Pavla Temrová, tisková mluvčí společnosti FINEP.

Přestože současná situace může vést k určitému pesimismu, zůstane podle společnosti FINEP byt v kvalitní lokalitě a s výbornou občanskou dostupností jednou z nejbezpečnějších investic, která má z dlouhodobého hlediska největší jistotu a bude vykazovat dlouhodobý růst.

FINEP zatím v důsledku globální finanční krize neplánuje odsunutí nebo pozměnění plánů na výstavbu svých projektů, právě naopak. Na českém trhu chce výrazně rozšířit své portfolio. Kromě nových atraktivních lokalit se chce výrazněji zapojit do segmentu kancelářské výstavby a city developmentu.

REKLAMA

Realitní trh ve fázi „dospělosti“

Po dvou letech abnormálního růstu, který byl tlačen očekávanými změnami v DPH, se tuzemský trh vrací do normálu. Tento fakt je často dezinterpretován jako velký pokles. „Určité ochlazení trhu jsme očekávali a jsme na něj připraveni. Český realitní trh se nyní nachází ve fázi dospělosti, končí doba, kdy se byty prodávaly již na papíře před zahájením stavby projektu. Ve srovnání s minulostí bude mnohem více záležet na kvalitě projektu, lokalitě nebo velikosti developera, a to nejen při samotném prodeji bytů, ale i při získávání bankovního financování pro projekt. Dospívání trhu bude doprovázeno větším tlakem developerů na vnitřní efektivnost a kreativitu při tvorbě a prodeji nových projektů,“ vysvětluje Pavla Temrová.   

Podle Pavly Temrové bude pokračovat již započatý trend poklesu cen u starých panelových bytů v okrajových lokalitách, protože jsou v současné době velmi nadhodnocené. „Může se také stát, že nabízené nemovitosti budou na trhu zůstávat déle, což ale nemusí mít vliv na jejich konečnou cenu, jen bude trvat delší dobu, než se prodají,“ doplňuje. 

REKLAMA

Poptávka po nových bytech ve středních a vyšších segmentech zůstane podle společnosti FINEP stále nad aktuální nabídkou. V tomto segmentu novostaveb pravděpodobně oslabí tempo růstu cen, v Praze FINEP předpokládá přibližně 5-10% meziroční růst. V České republice je například stále vysoká poptávka po luxusním bydlení, to je také méně náchylné na výkyvy trhu.

Pavla Temrová,

PR manažerka, tisková mluvčí

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.