Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

FINEP: Výrazný pokles stavebních nákladů snížil ceny bytů na minimum

23.02.2011 11:02 Tisková zpráva:

Loňský rok byl ve znamení úbytku stavebních zakázek. Stavební společnosti se u nových zakázek díky vzrůstajícímu konkurenčnímu boji často pohybují na hranici svých nákladů. Současné náklady na výstavbu klesly developerům ve srovnání s projekty před dvěma roky až o 30 %,“ říká Michal Kocián, předseda představenstva FINEP Holding SE.

Podle ČSÚ klesla loni stavební produkce meziročně ve stálých cenách o 7,8 %. Podle předpovědí ani letošní rok nepřinese zlepšení pro stavebnictví, skeptici odhadují jeho pokles až o dalších 8 %. Znatelný pokles v sektoru bude doprovázet ještě intenzivnější konkurenční boj o dostupné stavební zakázky.

Situaci ve stavebnictví také ztíží konec programu Zelená úsporám a plánovaná jednotná sazba DPH, která bude zavedena od začátku roku 2012. „Zvýšení spodní sazby DPH a snížení cen stavebních prací udělaly z bytů zajímavou investici. Ceny nových bytů budou do budoucna už jen stoupat,“ dodává Michal Kocián.

Ceny bytů v loňském roce ovlivňovalo několik faktorů, zejména atraktivita lokality a její dostupnost dopravními prostředky. Velký vliv měla také fáze rozestavěnosti projektu a dostupnost možných úvěrů klientům a také konkurenční nabídka projektů. „Do konečné ceny bytů se dnes stále více promítají zvyšující se požadavky zákazníků a jejich rostoucí obezřetnost. V současnosti řešíme až čtyřikrát více klientských změn,“ uvádí Michal Kocián.