Čtvrtek 17. října. Svátek má Hedvika.

Firmy z oblasti zdravotnictví a farmacie se stávají stále významnějšími hráči na trhu kancelářských prostor

25.08.2015 11:08 Tisková zpráva:

Ještě před pěti lety to bylo 7 %. Aktuálně se podíl firem z oblasti zdravotnictví na celkových pronájmech kanceláří v Praze vzrostl o polovinu. Důvodem není jen konjunktura celého odvětví, ale i strategické rozhodnutí managementu některých společností přesunout do české metropole celá oddělení, včetně například IT.

Od roku 2010 podle DTZ podepsalo v nových pražských kancelářích nájemní smlouvy přes čtyřicet firem z tohoto odvětví. Řada z nich zamířila do nejmodernějších projektů, často tzv. zelených budov. Potvrzuje to například přítomnost renomovaných firem Johnson & Johnson, Jansen Cilag nebo Baxter v projektu Anděl Park, kde DTZ zajištuje správu.

Ke specifikům tohoto typu nájemců patří, že často preferovali a oproti trendu na trhu stále preferují samostatné kanceláře před open-spaces a nezvykle vysoký počet parkovacích míst. „Tyto společnosti mají vysoký počet obchodních reprezentantů. Ti mají v kancelářích své zázemí, ale hodně času tráví v terénu. Naopak vidíme velmi nízký počet poptávek spojených s administrativou firem, s laboratořemi nebo prostředím pro výzkum a vývoj léčiv. Tuto část svých aktivit i vzhledem k bezpečnosti většina farmaceutických společností řeší odděleně,“ vysvětluje Václav Bouček, vedoucí oddělení Tenant Represenation v DTZ.

Společnosti z oblasti zdravotnictví spíše lpí na reprezentativních zasedacích a jednacích místnostech a recepci. Požadavky na vysoký standard se odrážejí i ve volbě projektů a lokalit. Nejvíce se jich stěhuje do moderních budov v kancelářských čtvrtích na Praze 4 nebo na Praze 5. V naprosté většině tyto společnosti dávají přednost pronájmu před vlastnictvím kancelářských prostor.

V posledních pěti letech  DTZ zastupovalo při vyhledání nových kancelářských prostor a vyjednávání / renegociacích nájemních podmínek farmaceutické firmy jako Genzyme, Amgen, PPD, Bristol-Myers Squibb nebo Medtronic. DTZ nyní spolupracuje a výhradně zastupuje společnosti Richter Gedeon nebo Alexion Pharma. Podle DTZ je na pražském trhu dalších několik významných farmaceutických společností, které v současné době řeší své kancelářské prostory. Do konce roku by proto měly být podepsány nové významné pronájmy spadající do dané kategorie transakcí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *