Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

GOLEM FINANCE: Britský hypoteční trh je v hluboké stagnaci

08.02.2011 04:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Trh je na desetiletém minimu, vloni se poskytl objem hypoték ve výši 136,3 mld. Liber, což bylo o 5% méně než v roce 2009. Britský hypoteční trh spadl do hluboké stagnace již na přelomu roku 2007/2008, kdy tam dorazily první příznaky globální finanční krize. Výhled na letošní rok nebyl ještě publikován, nicméně diskuse expertů nejsou nijak pozitivní a diskutabilní je, lze-li vůbec očekávat otočení stagnačního trendu. Překážkou k oživení nejsou finanční podmínky hypoték, ty jsou za poslední roky velmi výhodné. Úrokové sazby se drží na minimu. Velkým problémem jsou však ekonomické problémy a nejistota v oblasti zaměstnanosti, což vede domácnosti k velmi obezřetnému chování. Situace u nás je příznivější, hypotéky v loňském roce rostly, viz níže uvedený graf a lze předpokládat, že nárůst objemu poskytnutých hypoték by mohl v tomto roce u nás pokračovat.

Zdroj: CML, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank