Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

GOLEM FINANCE: Britský trh hypoték zůstává prozatím utlumen, odhad vývoje roku 2010 byl snížen

25.11.2010 10:11 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Jak jsme uvedli před měsícem, podmínky úvěrů nejsou příčinou útlumu, neboť úrokové sazby se drží velmi nízko (v rozmezí 3 až 4%). Na spotřebitele dopadají úsporná opatření realizovaná novou vládou, to se také projevilo v letošním výsledku druhého pololetí. V říjnu byl objem poskytnutých hypoték opět na desetiletém minimu a z tohoto faktu vychází také revidovaný odhad. Pro nás je pozitivní, že scénář vývoje hypoték jde v ČR opačným směrem a hypotéky pozvolna oživují. To je patrné z níže uvedeného grafu, kde je možné vývoj poskytování hypoték v jednotlivých letech porovnat. Jestliže se náš hypoteční trh potýká s pětiletým minimem, pak britský hypoteční trh je na desetiletém minimu. 

 

Zdroj: CLM, banky, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:
 
 

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank