Středa 19. prosince. Svátek má Ester.

GOLEM FINANCE: Financování bydlení 2011 – hypotéky sice rostou, ale trh poklesl meziročně o 5%

22.02.2011 11:02 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

U úvěrů ze stavebního spoření je podle Asociace českých stavebních spořitelen však prokazatelně patrný opačný trend. Meziroční pokles poskytnutých úvěrů, který se začal projevovat vloni po oznámení vládních úsporných opatření, je na počátku letošního roku velmi znatelný. Zatímco vloni v lednu bylo poskytnuto úvěrů ze stavebního spoření za 3,9 mld. Kč, letošní leden se objem propadl na 2,0 mld. Kč, tedy bezmála o 50%.

Trh financování bydlení fyzických osob je v ČR tvořen právě hypotékami a úvěry ze stavebního spoření. Vloni se poskytlo na bydlení za leden celkem 8,2 mld. Kč, letos to bylo celkem 7,7 mld. Kč, což je meziročně o 5% méně. Růst hypoték je spojen s poklesem úrokových sazeb, které jsou od konce loňského roku na minimu. Oblast úvěrů ze stavebního spoření je provázena dopadem úsporných opatření vlády, které se bohužel můžou podepsat na tom, že by se trh financování bydlení mohl propadnout v letošním roce do stagnace. Je předčasné dělat závěry na začátku roku, nicméně už dnes je jisté, že vládní úsporná opatření nepovedou ke zvýšení stimulace daňových poplatníků v oblasti pořízení bydlení. Spolu s uvažovaným sjednocením DPH bude efekt zcela opačný. Lidé sice přesouvají své preference od úvěrů ze stavebního spoření k levným hypotékám, ty však na svém minimu nevydrží dlouhodobě. Očekáváme, že letos hypotéky porostou tempem v řádu procent. Úvěry ze stavebního spoření však čeká letos pokles zájmu. Je tedy dost možné, že trh financování bydlení letos neporoste.

 

Zdroj: Banky, Stavební spořitelny, hypoindex.cz, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

 

Zdroj: GOLEM FINANCE s.r.o.

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank