EUR 24.680

USD 22.717

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.680

USD 22.717

02. 03. 2011

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

GOLEM FINANCE: Hypoteční jaro 2011 – lámání chleba či úrokových sazeb?

 


 

Právě jarní měsíce budou rozhodující pro trend vývoje úrokových sazeb v prvním pololetí letošního roku. V oblasti dlouhodobých peněz narostla jejich cena už na přelomu roku a banky tak začaly zdražovat fixace na 3 a 5 let. Ne všechny banky navýšení realizovaly. Z pěti největších hypotečních poskytovatelů (Hypoteční banka s ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank a UniCredit Bank) neupravila sazby směrem nahoru zatím jediná, Česká spořitelna. Malé banky se chovají, co se navyšování týká, opatrněji neboť chtějí ze situace více vytěžit. Nicméně právě v příštích týdnech se bude lámat chleba. Je zřejmě možné říci, že úrokové sazby dosáhly svého dna a je tedy jen otázkou, jak dlouho se budou na svém „dně“ pohybovat. Klíčovou roli pro klienta nehraje komunikace sazeb, tedy jak a kdo navýšil, ale ta skutečná úroková sazba, která je klientovi nabídnuta. A zde je dobré říci, že není nutné být nervózní z avizovaných navýšení sazeb. Některé banky sice základní úrokové sazby navýšily (jednalo se o malé navýšení v řádu setin maximálně desetin) následně však v jarní kampani budou nebo už poskytují slevy na vstupním poplatku či úrokové sazbě. Pro klienty tak bude především důležitá reálná sazba, kterou mu bude daná banka schopna garantovat. Právě v příštích týdnech bude tedy důležité ověřit si, že nabízená úroková sazba je pro daného klienta odpovídající a výhodná. To by si měl klient ověřit pokud možno ne na základě jedné nabídky (garantované úrokové sazby), ale nabídky alespoň od třech hypotečních poskytovatelů. Rozptyl minimální a maximální úrokové sazby na nejběžnější hypotéce do 70% hodnoty nemovitosti a s fixací úrokové sazby na 5 let je více než jedno procento, viz náš graf níže. U hypotéky na 1,8 mil. Kč a splatností na 20 let může být rozdíl na měsíční splátce okolo tisíce korun.  Efektivní cesta je, ověřit si svoji úrokovou sazbu u nezávislého hypotečního specialisty. Je přeci velký rozdíl splácet u hypotéky měsíčně o několik set a někdy i tisíc korun více.

Dlouhodobý vývoj úrokových sazeb hypotéky do 70% a fixací na 5 let

Zdroj : Banky, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let:

 

REKLAMA

Metodika cenového přehledu:

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

REKLAMA

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.