EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

19. 10. 2010

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

GOLEM FINANCE: Hypoteční trh ožil, přijde čas návratu k inovacím

 


 

Poslední týdny se hodně hovoří o poklesu hypotečních úrokových sazeb. Ty sice byly a jsou stimulačním faktorem oživení, ale nejsou vždy tím nejdůležitějším, co klientům přinese vytoužené bydlení. K dostupnosti hypotéky patří nejenom cena, ale také podmínky získání hypotéky, které banky uplatňují jak v oblasti žadatele, tak v oblasti nemovitosti. A právě zde jsme byli v období recese svědky zpřísnění kriterií na straně bank, kdy se banky obávaly negativního vývoje. Zastavily se investice do hypotečních inovací, ba naopak, některé parametry banky „demontovaly“. Jestliže v září 2008 nabízelo všech 12 hypotečních bank 100% hypotéku, na začátku roku 2009 už ji poskytovalo jen 7 bank a v současné době může klient dostat 100% hypotéku u 6 bank a jedné s omezenými podmínkami. V září 2008 mohl klient dostat hypotéku bez prokazování příjmů na 60% hodnoty nemovitosti u 3 bank, v lednu 2009 už pouze u dvou a nyní pouze u jedné banky. To jsou jen dva z mála příkladů, kde došlo ke změnám v souvislosti s finanční krizí a ekonomickou recesí, která nás poslední dva roky provázela. Je dobré dodat, že banky si restriktivní opatření nevymyslely jen tak, ale konaly preventivně právě na základě zkušeností a vývoje na západních trzích, které byly krizí zasaženy mnohem více než my.

Oživení s sebou přinese změnu a banky se budou vracet k získávání zákazníků nejenom přes faktor ceny, ale také opět přes budování hodnoty formou nových inovací. Příkladem je několik málo inovací z letošního jara, kdy Raiffeisenbank představila offsetovou hypotéku a UniCredit Bank akcelerovala variabilní úrokové sazby. Prostor pro inovace není nikdy vyčerpán a existuje rovněž i na trhu financování bydlení. Je zde tedy předpoklad, že se máme na co těšit, a to je pro klienty pozitivní zpráva.
Zdroj : Banky, MMR, hypoindex.cz, GOLEM FINANCE s.r.o.

CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:

Hypotéka ve výši 1 800 000,- Kč se splatností 20let: 

Metodika cenového přehledu:

REKLAMA

Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.

V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.

Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.

Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:

Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.